MIT Media Lab’daki araştırmacılar, kullanıcıların kendi kendilerine yaptığı konuşmaları analiz edip cevap veren giyilebilir bir cihaz geliştirdi.

AlterEgo olarak adlandırılan cihaz küçük bir bilgisayar sisteminden oluşuyor ve bir kulaklık gibi kolayca takılabiliyor. AlterEgo, kullanıcıların bir bilgisayarla konuşmadan veya tanımlanabilir hareketler yapmadan “sessizce sohbet etmelerini” sağlıyor

Cihaz, kullanıcının çenesindeki nöromüsküler sinyalleri almak için elektrotlar kullanır ve iç sözelleştirmeler tarafından tetiklenir. Bu sinyaller daha sonra belirli sinyalleri belirli kelimelerle ilişkilendirmek için eğitilmiş bir makine öğrenme sistemine gönderilir.

Cihazda bulunan bir çift kemik iletimli kulaklık titreşimleri iç kulağa iletir. Kulaklıklar kulak kanalını engellemediği için sistem konuşmayı kesintiye uğratmadan veya kullanıcının işitsel deneyimine müdahale etmeden kullanıcıya bilgi iletebilir.

Kullanıcı diğer cihazlarla, internetle veya yapay zeka destekli asistanlarıyla iletişim kurabilir. Geliştiriciler bu dijital arayüzün insanların “ikinci benliği” olmasını umuyor.

Kullanıcı içinden değil de sesli olarak bir soru sorduğunda –Örneğin saat kaç? gibi- AlterEgo bu soruyu kayıt ederek cevabı kemik iletimi yoluyla veriyor.

Bu da kullanıcının bir ekrana bakması ve sorularına cevap bulmak için bir cihazı kontrol edip yazı yazması gerekmediği anlamına geliyor.

Projeyi yöneten MIT profesörü Pattie Maes, “Temelde cep telefonlarımız ya da dijital cihazlarımız olmadan yaşayamayacağız. Fakat geliştirdiğimiz cihazla birlikte, bu cihazların kullanımları da büyük zarar görecek” dedi.

Ardından şöyle devam etti:

“Konuştuğum bir konuyla ile alakalı bir şeye bakmak istiyorum, bunun için telefonumu bulmak ardından şifreyi girip bir uygulamayı açıp arama motorlarına anahtar kelimeler yazmam gerekiyor. Yaptığım tüm bu eylemler dikkatimin tamamen dağılması anlamına geliyor. Aynı zamanda çevremden ve birlikte olduğum insanlardan da ayrılmam gerekiyor.”

Bu nedenle Maes ve öğrencileri, insanların bu cihazların sunduğu bilgilerden yararlanmasına izin verecek bir şey geliştirmek için yola çıktı. Elbette bu teknolojilerin “şimdiki zamanda kalmalarına” izin verecek şekilde tasarlanması gerekiyordu. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda orraya çıkan AlterEgo yüzde 92 gibi doğruluk oranına sahip.

Araştırmacı ekip, gelecekte, AlterEgo’nun gerçek zamanlı çeviriler, konuşma bozukluğu olan insanlar ve hatta gizliğin en önemli olduğu askeri operasyonlar için kullanılabileceğini belirtiyor.

Paylaş

Cevapla