Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği yeni bir beyin implantı, insanların düşüncelerini okuyabilme ve konuşma zorluğu yaşayanlar için konuşmaları yüksek sesle söyleyebilme potansiyeline sahip.

Bilim insanlarının geliştirdiği beyin-bilgisayar arayüzü (brain-computer interface – BCI) sistemi, bir dizi elektrot, konuşma ve algılamadan sorumlu beyin bölgeleri tarafından gönderilen nöral sinyalleri algılıyor ve daha sonra bu sinyaller laboratuarda bir bilgisayar tarafından deşifre ediliyor.

Mevcut BCI sistemi, mükemmel bir beyin sinyalinden konuşmaya özelliğine sahip değil. Bu sistemi kullanan insanlar doğrudan akıcı sözlü konuşmalar gerçekleştiremiyor.

Ancak doktorlar felç, ALS veya başka sebeplerden dolayı konuşmayan insanların bu yolla bazı ihtiyaçlarını aktarabileceklerine inanıyor. Örneğin bakıcılarına aç susuz olduklarını veya o anda acı çektiklerini basitçe aktarabilirler.

Bu sistem aynı zamanda, potansiyel olarak, doktorların komadaki insanların uyanık olup olmadıklarını veya herhangi bir zamanda uyuyup uymadıklarını belirlemelerine de yardımcı olabilir.

Ancak araştırmacılar, şiddetli epilepsi için halihazırda beyin ameliyatı geçirmekte olan gönüllüler üzerinde test edilen bu tarz tıbbi beyin-bilgisayar arayüzlerinin, bir araştırma laboratuvarının dışına çıkmaktan çok uzak olduğunu da belirtiyorlar.

Beyin implantları, beyine zarar verme veya sinir sistemi tarafından reddedilme gibi örneklere sahip. Ayrıca implantlar cihazlar sonsuza dek dayanmıyor. Yıllar boyunca birçok beyin ameliyatı gerekli olabiliyor. Fakat bir gün beyin uyumluluğu sorunları çözülürse, BCI implantlarının yardımcı güç olarak hazırda olması umut verici.

Paylaş

Cevapla