Elektriğin cilt yaraları için iyileşmeyi hızlandırabildiği uzun zamandır biliniyor. Ancak bunun bir güç kaynağına bağlı olma zorunluluğu, hastaları genellikle elektroterapi makinelerine mecbur bırakıyor. Gelecekte o harici güce ihtiyaç olmayabilir.

ABD ve Çin’deki araştırmacılar geleneksel sargılar kadar kolay kullanılabilen ve daha önemlisi kendi gücünü sağlayan elektrikli bandaj geliştirdiler. Bandajlar, gövdenin etrafına sarılı nano jenatörlerle çalışan minik elektrotları da içeriyor. Tek yapmanız gereken nefes almak. Nefes alıp verirken göğüs kafesinin hareketi yara bölgesine düşük yoğunluklu titreşimler göndererek nano jeneratörleri harekete geçiriyor.

Titreşimlerin nasıl etki ettiği tam olarak bilinmemekle birlikte, bilim insanları fibroblastların (bir tür cilt hücresi) canlılığını artırdığını ve iyileşme sürecini hızlandırdığını belirtiyorlar. Titreşimlerin ayrıca doku büyümesine katkıda bulunan ek biyokimyasal malzemeler ürettiğini de söylüyorlar.

Laboratuvar testlerinde ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça çarpıcı. Fareler üzerinde normal yoldan iyileşmek için neredeyse iki hafta süren yaralar, elektrik bandaj sayesinde sadece üç günde iyileşti.

Söz konusu teknoloji için tedariği son derece kolay ve ucuz malzemeler kullanılıyor. Dolayısıyla geleneksel bandajların yerini almaması için neden yok. Bunun için araştırma ekibi, insan derisine benzerliğinden dolayı, domuz derisi üzerinde bir test daha gerçekleştirecek. Başarılı olursa, iyileşmek için çok daha az zamana ihtiyacımız olacak.

(Çalışmanın detayları ACS Nano dergisinde yayınlandı.)

Paylaş

Cevapla