Alberta Üniversitesi ve IBM’in ortak gerçekleştirdiği bir çalışma sonucu geliştirilen yapay zeka yazılımı, Şizofreni hastalığını %74 doğruluk oranıya önceden tespit edebiliyor. Araştırma sonuçları Nature.com üzerinde yayımlandı.

Araştırmaya Alberta Üniversitesi biyomedikal anlamda destek verirken IBM de yapay zeka yazılımları ve bilgisayar gücü anlamında destek sağlamış. Temel olarak beyindeki kan akışını gösteren MR taramalarına dayanan araştırma, yapay sinir ağlarından oluşan sistemin hızlı öğrenme özelliğini kullanıyor. Böylece şizofreni hastalığı ve yan etkileri üzerine bir algoritma geliştirilmesi ve hastalığın erken tespitine ilişkin tahminler yapılabilmesi mümkün olmuş.

Araştırma için 95 kişi üzerinde çalışma yapılmış. Sesli bir egzersizi çözerken beyin taramaları kaydedilen kişilerden bazıları şizofreni tanısı konulmuş, bazıları ise sağlıklı deneklerden seçilmiş.

Bu araştırma için MR testlerinin sonuçları anonim bir şekilde bu yapay sinir ağı sistemine iletiliyor ve sistem bu taramalardaki kan akışlarını takip ederek hepsinin bir haritasını çıkarıyor. Ardından sisteme hangi taramaların şizofren ve hangilerinin sağlıklı kişilerin olduğu bilgisi veriliyor. Böylece sistem kan akışlarındaki farklılıkları hastalık ile eşleştirecek şekilde çalışarak ortaya bir tahmin algoritması geliştiriyor.

yapay_zeka_sizofreni

Algoritma ile yapay zeka kendisine sunulan MR testlerine bakarak %74 doğruluk oranıyla şizofreni tahmini yapabiliyor. Böylece şizofreni konusunda erken ve hızlı bir teşhis yapılabilmesi konusunda önemli bir adım atılmış oluyor.

Araştırmaya katılan bilim insanlarından biri olan Alberta Üniversitesi’nden Dr. Serdar Dursun, bu araştırma ile beyinde keşfedilmeyi bekleyen yeni bağlantılar olduğunu farkettiklerini dile getiriyor ve yapay zekanın bu bağları keşfedebilmek konusunda kendilerine çok hız kazandırdığını söylüyor.

Bilim insanları ve IBM yeni bulgular ve bu tahminlerin doğruluk oranları üzerine çalışmalarına devam edecek. Dolayısıyla yakın vadede hem şizofreninin erken tanısı ve hem de tedavisi üzerine umut vadeden sonuçlar görebiliriz.

12 sayfalık araştırma makalesine bu linkten erişebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla