Google, yapay zekanın kanser teşhisinde değerli bir yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Şirketin araştırmacıları, slaytları analiz ettiğinde metastatik (ileri düzey) meme kanserini patologlardan daha büyük bir doğrulukla teşhis edebilen derin öğrenme sistemi geliştirdi.

Araştırma ekibi, LYNA (Lenf Nodulu Asistanı) ismini verdiği algoritmayı eğitmek için iki farklı patolojik slayt kullandı. Algoritma böylece tümörlerin özelliklerini tanıyarak çeşitli koşullarda metastazı (kanserin yayılması) tespit etme becerisi kazandı.

Sonuç olarak ortaya, kanser ve kanser olmayan slaytlar arasındaki farkı yüzde 99 doğruluk oranında söyleyebilen bir yapay zeka çıktı. Üstelik insanın kaçırabileceği son derece küçük metastazları ararken bile bu doğruluk oranını yakalamayı başardı.

LYNA, bir yardımcı olarak hizmet verirken daha da etkiliydi. Simüle edilmiş tanıları gerçekleştiren patologlar, derin öğrenme sisteminin işlerini kolaylaştırdığını söyledi. Gözden kaçan mikro-metastaz oranını sadece iki kat azaltmakla kalmadı, inceleme süresini de yarı yarıya indirdi.

LYNA şimdilik bu alanda çok fazla etkiye sahip olamayacak. Zira geç meme kanseri evresine bakıyor ve bunun şimdilik bilinen bir çözümü yok. Ayrıca gerçek hayattaki klinik durumlarda henüz kullanılmadı.

Ancak, bilim insanları metastazın çoğu kanser formunda ortak bir faktör olduğunu belirtiyor. Sistemi diğer tümörleri aramaya adapte etmenin fazla zaman almayacağını söylüyorlar. Pratikte kullanıma hazır hale geldiğinde ise hem aşırı derecede güvenilir tanılar hem de doktorlar için önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Paylaş

Cevapla