Google’ın çatı şirketi Alphabet’in bünyesinde çalışmalarını sürdüren yapay zeka şirketi Deepmind AI, sağlık sektöründe önemli bir yapı taşını geride bıraktı. Şirketin geliştirdiği yapay zeka, görme bozukluklarını uzman doktorlara yakın bir oranda doğru tespit etmeyi başardı.

Deepmind AI daha önce satranç ve GO oyunlarında insanlara karşı kazandığı başarılarla gündeme gelmişti. Kullanım alanını genişleten şirket sağlık alanında da kendini kanıtladı. Deepmind’ın yapay zekası, incelemeye aldığı göz hastalıklarının hemen hemen hepsini doğru tespit edebildi.

Söz konusu yapay zeka birkaç yıldır İngiltere’deki Moorfields Göz Hastanesi’nde test ediliyordu. Doktorların işini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen yapay zekanın test sonuçları da geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Sonuçlar fazlasıyla etkileyici. 50’den fazla görme bozukluğunu incelemeye alan yapay zeka, uzman doktorlardan oluşan grupla yüzde 94 aynı kararı verdi. Bu karara hangi yöntemlerle ulaştığını da ortaya koyan yapay zeka hangi hastanın tedavisinin öncelikli olduğu konusunda da doğru tavsiyelerde bulundu.

DeepMind yapay zeka sistemini eğitmek gerçek hastalardan aldığı ve anonimleştirdiği binlerce göz taraması örneği kullandı. Yapay zeka daha sonra bu verileri optik koherans tomografi (OCT) yöntemiyle analiz etti. Dokuların 3 boyutlu görüntüsünü oluşturan bu tarama yöntemi, göz hastalıklarının erken teşhisinde çok önemli bir tıbbi araç görevi görüyor.

7.500 hastadan 15.000 OCT taraması ve gerçek doktorların önerileriyle beslenen yapay zeka, gözün farklı anatomik unsurlarını ilk olarak nasıl tanımlayacağını öğrendikten sonra taramaların gösterdiği çeşitli hastalık belirtilerine dayanarak klinik tedavi yöntemi önerdi. Bu önerilerin yüzde 94’ü doktorlarınkiyle aynıydı.

Yapay zeka şu anda doktorlara tavsiyede bulunsa da son sözü yine doktorlar söylüyor. Ancak bu durum yakın geçmişte değişebilir. Deepmind’ın önünde şimdi klinik testlerden geçerek yetkili mercilerden onay alma süreci var. Şirket bunun 3-5 yıl içinde bitebileceğini söylüyor.

Paylaş

Cevapla