Almanya’nın 2015 yılında faaliyete geçirdiği devasa nükleer füzyon reaktörü tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Reaktör gerekli testleri başarıyla tamamlamış fakat geriye bir soru işareti kalmıştı: Bu cihaz gerçekten de planlandığı gibi çalışıyor mu? Son çalışmalara göre cevap olumlu yönde.

Alman ve ABD’li bilim insanlarının uzun uğraşları sonucu ortaya koyduğu çalışma, Wendelstein 7-X isimli nükleer füzyon reaktörünün olması gerektiği biçimde çalıştığını kanıtladı. Araştırmaya göre Wendelstein 7-X neredeyse hatasız bir şekilde enerji üretebilecek tasarıma sahip. Araştırmacılar, cihazın hata payının 100 binde bir olduğunu belirtiyor.

Bu ilk başta yeterince ilgi çekici gelmeyebilir ancak hidrojen atomlarının yüksek sıcaklıkta tepkimeye girip füzyon oluşturmasının tek yolu, söz konusu reaktöre bağlı olduğu için, bu hayati bir öneme sahip.

İşlem daha önce tokamaklar yoluyla da sağlanıyordu ancak bunlar plazmayı enerji üretecek kadar uzun süre tutma kapasitesine sahip değil. İşte bu noktada nükleer füzyon teknolojisi devreye giriyor.

Wendelstein 7-X

Wendelstein 7-X

Reaktörün oluşturduğu manyetik alanda yüksek ısılı plazma topları hapsedilebiliyor. Dolayısıyla plazmayı oluşturmak için harcanan enerjiden daha fazlasını almak böylece mümkün hale geliyor.

Daha önce helyum plazma ve hidrojen plazma testlerini başarıyla geride bırakan Wendelstein 7-X’in önünde şimdi bir de döteryum testi bulunuyor.

W 7-X, 2019 yılında gerçekleşecek testte, bu sefer gerçek bir füzyon oluşturmak için döteryum izotoplarını kontrol etmeye çalışacak. Ancak bu testte kullanılabilir enerji açığa çıkmayacak. Nitekim bu cihazın asıl amacı enerji üretmek değil, tasarımının işe yaradığını kanıtlamak ve nihai hedef için gelecek nesil reaktörlere kılavuz olmak.

Kullanılabilir enerji üreten nükleer füzyon reaktörleri çok yakın gelecekte ulaşılabilecek cinsten bir hedef değil. Ancak doğal enerji kaynaklarının tükenme eşiğine yaklaştığı Dünya, gelecekte bu yapay güneşe çok ihtiyaç duyabilir.

Paylaş

Cevapla