Bilim insanları, veri depolama konusunda bir ilke imza atarak depolanan verileri 600 yıldan daha uzun süre saklamayı mümkün hale getiren bir teknoloji geliştirdiler.

Melbourne RMIT Üniversitesi ve Çin’de bulunan Wuhan Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları 600 yıldan daha uzun süre veri depolayabilen yüksek kapasiteli optik bir disk geliştirdi. Diskin üretiminde altın ve nano malzemeler kullanan bilim insanları bu yeni disk sayesinde veri depolamada enerji kullanımını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Devrim niteliğindeki bu teknoloji sürekli artan veri talebine bir cevap olabilir. Ayrıca küresel veri depolama sorununa düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir çözüm sunabilir. Bunun yanında Büyük Veri’den (Big Data) Uzun Veri’ye (Long Data) geçişin önünü açabilir. Normal bir sabit diskten 1000 kat daha az güç harcayan bu teknoloji ile tüm dünyada veri madenciliği konusunda yeni keşiflerin kolaylaşacağı öngörülüyor.

Araştırmaya öncülük eden RMIT Üniversitesi’nden Profesör Min Gu, bugüne kadar üretilmiş olan disklerin en fazla 50 sene veri saklama kapasitesine sahip olduğunu bu nedenle deson çalışmalarının bu konuda büyük bir gelişme olduğunu belirtti. Şu an ulaştıkları teknolojiyi optimize etmek için daha fazla çalışmaları gerektiğini bu nedenle de araştırmalarını ilerletebilmek için endüstriyel işbirlikleri yapmaya açık olduklarını ifade etti.

Bilim insanlarının tekniklerinde kullandıkları altın hem dayanıklılık hem de verilerin saklama süresini artırma anlamında oldukça önemli bir yere sahip. Araştırma ekibi kullandıkları altın nanoparçacık ve hibrit camların verileri beş farklı boyutta depolamayı sağladığını belirterek neden bu yönetim tercih ettiklerini açıkladı. Ekibin bahsettiği beş boyut, uzaydaki üç boyut ile renk ve polarizasyon.

Bilim insanları bu yöntemin Uzun Veri için depolama cihazlarının geliştirilmesi için son derece faydalı olacağını belirtiyor.

Araştırmanın başyazarı RMIT Bilim Okulu’ndan Dr. Qiming Zhang astrofizikten biyolojiye, sosyal bilimlerden iş dünyasına kadar neredeyse her alanda yeni keşifler için eşi benzeri görülmemiş fırsatları olduğunu ancak depolama potansiyelini ele almadan bu konularda ilerleyemediklerini ifade etti.

Sadece bir insan soy ağacının mutasyonunu incelemek için 10 neslin genomları analiz etmek gerekiyor. Bu da 8 terebaytlık veri anlamına geliyor. Astronomide, Kilometre Kilidi Dizisi (SKA) radyo teleskopu saatte 576 petabayt ham veri üretiyor. İnsan beynini “haritalamak” için yottabytes veya bir trilyon terabaytlık veriler ele alınıyor.

Bu muazzam miktardaki verilerin kuşaklar boyunca anlamlı olması gerekiyor. Bunun için hem yüksek kapasite hem de uzun ömürlü depolama cihazlarının geliştirilmesi şarttır.”

Araştırma ekibinin başında olan Gu ve ekibi daha önce görünür ışık ışınlarının tüm spektrumu boyunca veri depolamayı sağlayabilmek için Blu-Ray’in optik sınırını kırmayı başarmıştı.

Paylaş

Cevapla