Bu yılın başında kurulan 64. Hükümet’in eylem planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandı.

Anadolu Ajansı muhabirleri Arife Yıldız Ünal ve Ayşenur Sağlam’ın ulaştığı bilgilere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü himayesinde kurulacak ajansın ilk hedefinin, uzay ve yörünge haklarıyla ilgili menfaatlerini korumak olduğu belirtiliyor.

Derin uzay araştırmaları, keşif çalışmaları, uydu teknolojilerinin geliştirilmesi ve fırlatma rampası kurulmasını hedefleyen Ajans, uzay teknolojilerinden yararlanarak tarım, madencilik, akıllı ulaşım ve felaket yönetimi gibi pek çok alanda hizmet verecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ajansın kurulmasına ilişkin tüm çalışmaların tamamlandığını ve kanun taslağının yeni yasama yılında Meclis’e sunulacağını belirtiyor: “Türkiye Uzay Ajansının kurulması ve uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi hakkında Kanun Tasarısı Taslağı tamamlanarak, Bakanlıkların ve çeşitli kurum ve kuruluşların görüşleri alındı. Meclis’e sevk edilecek aşamaya getirdik.”

Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı’nın yeni yasama yılında Meclis’e sevk edileceğini bildiren Arslan, “Başbakanımızın, bakanlığı döneminde başlattığı ve çok önem verdiği bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uzay Ajansının kurulması ile Türkiye, uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol alacak. Çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülen projelerin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın başkanlığında ilgili bakanların da dahil olduğu Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu oluşturulacak. Böylece Türkiye’nin uzay alanındaki mevcut altyapı ve yetenekleri hızla geliştirilecek.” ifadelerini kullandı.

Uzay çalışmalarında uluslararası işbirlikleri de kurulmaya başlandı. Geçtiğimiz mayıs ayında Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (DLR) ile olası işbirlikleri değerlendirilirken, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA) ile de görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi.

8 Eylül’de imzalanan anlaşma kapsamında, Türkiye Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) ortak deneyler yapma hakkı kazandı. Henüz kurulma aşamasındaki Türkiye Uzay Ajansı, 2017’nin başında deneysel uydusunu UUİ’den Dünya yörüngesine bırakmayı planlıyor.

Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasında referans alınan kurumlar ise ABD Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA), Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (DLR), Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) olarak açıklandı.

Bakan Arslan, Bakanlığı bünyesinde havacılık ve uzay teknolojileri ve elektronik haberleşme alanlarında AR-GE destek sürecini başlattıklarını ve yıl sonuna kadar değerlendirmeleri tamamlamayı hedeflediklerini ifade ederek, “Ar-Ge destek uygulamasıyla havacılık ve uzay teknolojileri konusunda çok önemli atılımlara imza atacağız. Söz konusu destek programı çerçevesinde sektör ve üniversitelerle işbirliği içinde milli uçak motoru geliştirme projeleri dahil olmak üzere havacılık ve uzay teknolojilerinde büyük atılım başlatacak çalışmalar için destek sürecini başlatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş

Cevapla