Türkiye’de su kalitesi ve ekolojik modellerin geliştirilmesi amacıyla ülkemize özgü bir model olarak geliştirilen Hidrotürk projesi, 26 Ocak 2017 Perşembe günü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya; İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 1980 yılı mezunu olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı ve İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve İTÜNOVA TTO’nun geliştirdiği Hidrotürk temel olarak, su yönetimi konusunda karar verici bir araç olarak kullanılan hidrolojiden yararlanarak; ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla uyumlu, uluslararası standartlara uygun, açık kaynak kodlu ve arayüzlü, havza veya alt havza ölçeğinde uygulanabilir nitelikte, kendine özgü su kalitesi veya ekoloji modüllerinden oluşan bir model oluşturulmasını hedefliyor. Hidrotürk kapsamında; proje modelin test edilmesi, yazılımların hazırlanması ve havza bazlı uygulanarak doğrulanması amaçlanıyor.

Projenin aşamaları; model oluşturmaya giriş, hidroloji – su kalitesi – ekoloji temel eğitimleri, mevcut durumda diğer ülkelerde kullanılan hidroloji ile su kalitesi ve ekolojik modellerin sınır şartlarının belirlenmesi, ülkemize özgü modeller oluşturulma, modüllerin entegrasyonu, havza bazında uygulanması, oluşturulan modelin ulusal bilgi sistemine entegrasyonu ve sol olarak model eğitimi olarak belirlendi.

Tanıtım toplantısı sonrasında projede yürütücü olarak görev alan ve aynı zamanda İTÜ Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik ve Hidrotürk projesini bizzat onun ağzından dinledik.

Paylaş

Cevapla