Fizik, evrenbilim ve astronomi alanında çok önemli teorilere sahip, modern bilimin ünlü ismi Stephen Hawking, doktor unvanı almasını sağlayan 1966 tarihli doktora tezini internet üzerinden yayımladı.

Peki Stephen Hawking’in tezi neden bu kadar önemli? Hiç kara delikle ilgili teorilerin hayata geçmesinde Stephen Hawking’in doktora tezinin büyük bir payı olduğunu düşünmüş müydünüz? Evet, Stephen Hawking’in tezi  buna benzer pek çok konuda bilim insanlarına ilham verdi. Ve artık bu tezi internetten dilediğiniz gibi okuyabileceksiniz. Çünkü efsanevi kozmoloji uzmanı 1966 tarihli doktora tezini herkesin okumasına fırsat vermek için halka açtı. Çalışmalarının hem bu alana hem de araştırmalara bir kıvılcım olmasını umut ettiğini dile getiren Hawking dünyadaki insanlara yıldızlara bakmak için değil, önce aşağıya bakmak için ilham vermeyi umduğunu, söyledi.

Tezin yayınlanması çok heyecan verisi ancak okuması bir o kadar da zor. Hawking çalışmasında mevcut yer çekimi teorisine meydan okumak istediği için evrenin sürekli genişlediğini ileri sürüyor. Tezde aynı zamanda yer ve zaman tekilliklerinden kaçınılamayacağını gösteren bir yer çekimsel ışınım ve genişleme modeli de bulunuyor.

Tezi tüm dünyayla paylaşan Cambridge Üniversitesi, halk tarafından en çok talep edilen çalışmanın Stephen Hawking’in doktora tezi olduğunu ve yüzlerce talep aldığını açıkladı. Aslında bu Cambridge Üniversite’si için bir dönüm noktası kabul edilebilir. Artık üniversitenin mezunlarını tez ve çalışmalarını açık kaynak olarak paylaşmak zorunda. Stephen Hawking’in bu hareketi diğer bilim insanlarına çalışmalarını paylaşmaktan korkmamaları için bir teşvik niteliğinde.

Yayımlanan doktora tezine Cambridge Üniversitesi’nin sistemi üzerinden erişebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla