Kemoterapi süreci hastalar, aileleri ve doktorlar için oldukça zor bir süreç. Öncelikle kemoterapi çok fazla yan etkiye sahip. Bunun yanında bir de kanserle savaşmak için kullanılan ilaçların sağlıklı hücrelere saldırma potansiyeli bulunuyor. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların sağlıklı dokulara bulaşmasını engellemek uzun zamandır bilim insanlarının üzerinde çalıştığı bir konuydu.

Bu problem üzerinde çalışan Materials Research Dresden Enstitüsündeki bir ekip spermlerin bu konuda oldukça yararlı olabileceğini düşünüyor. Ekip, spermler vasıtası ile kanser ilaçlarını hasta dokulara iletmeyi amaçlıyor.

İlaçların kanserli hücrelere iletilmesi konusunda spermler düşünülenden daha fazla yarar sağlayabilir. Spermler sürekli hareket halindedir. Bun nedenle de ilacı, vücut sıvıları veya sızıntılarından etkilenmeden, seyrelmeyecek şekilde kaplayabilirler. Aynı zamanda da ilacı parçalayabilecek enzimlere karşı da korurlar. Bunun yanında bağışıklık sisteminin olumsuz şekilde etkilenmesini ve kötü huylu hücrelerin çoğalıp yayılmasını engellerler.

Araştırmacılar, ilk önce “doksorubisin” adı verilen ve kanser tedavisinde kullanılan bir ilacın içerisine spermleri batırdılar. Ardından da spermlerin bu ilacı alıp taşımaya başladığını keşfettiler. İlaç yüklü spermleri kanserli hücrelere enjekte ettikten 72 saat sonra ise kanserli hücrelerde yüzde 90’lık bir azalma olduğunu gözlemlediler. İşleri biraz daha ilerleten araştırmacılar spermlere demir kaplı şapkalar onları bir mıknatıs ile kontrol ederek kanserli hücreleri hedef almayı da başardı.

Hücrelere kanserli hücreye çarptığında şapkanın uçları açılarak spermi serbest bırakıyor ve hücrenin içine nüfuz etmesine izin veriyor. Bu çalışma aynı zamanda spermlerin kanser hücreleriyle mücadelede uyuşturucuya nazaran daha iyi olduğunu gösteriyor. Çünkü spermler hücrelerin içine girip ilacı direkt hücreye veriyorlar. Ki bu da ilacın daha derinlere ulaşmasını sağlıyor.

Araştırma şu an başlangıç aşamasında olsa da bulgular umut verici. Deneyin ilerleyen aşamalarında araştırmacıların dozaj miktarlarını ve bunu spermlerle nasıl kontrol edebileceklerini anlamaları gerekiyor. Ayrıca ilaç yüklü spermlerin hasta için bir sorun oluşturup oluşturmadığının da kesinleşmesi gerekiyor. Bunun yanında insan spermi yerine boğa sperminin kullanılıp kullanılmayacağı üzerine deneyler devam ediyor.

Bilim insanlarının netleştirmesi gereken pek çok konu var. Ancak kanser hastalığının ileriki yıllarda kolayca tedavi edilebilme ihtimali bile gerçekten heyecan verici!

Paylaş

Cevapla