SpaceX CEO’su Elon Musk, yeniden kullanılabilen roketler hakkında konuştuğunda, bunun uçaklar gibi işleyeceğini, yani yere inip bakımları yapıldıktan sonra tekrar uçacağını söylemişti. Şirket, daha önce iki kez uçmuş olan bir Falcon 9 roketini üçüncü defa uçurarak bu hedef doğrultusunda önemli bir adım attı.

SpaceX, 2017 yılının Mart ayında aynı roketi ikinci kez kullanarak, yeniden kullanılırlık konusunda kendini ispat etmişti. Ancak şirket bunu tek seferlik bir başarıdan ziyade tekrar tekrar gerçekleşen, adeta bir yolcu uçağının bir yılda onlarca sefer gerçekleştirmesi gibi işleyeceğini hayal ediyor.

Ve bu hayal, her geçen gün gerçek olmaya bir adım daha yaklaşıyor. Bu yıl iki kez fırlatılmış ve iniş yapmış olan Falcon 9, geçtiğimiz günkü Spaceflight SSO-A: SmallSat Express misyonu için yeninde sahnedeydi. Ve üçüncü misyonunda da herhangi bir aksaklık yaşamadı. Şimdiye kadarki en büyük misyonlarından birini gerçekleştiren Falcon 9, 35 farklı kuruluşun 64 uydusunu uzaya taşıdı.

SpaceX böylece aynı anda 64 mini uydu taşıyarak ABD’den tek seferde uzaya fırlatılan en fazla sayıda kargo rekorunu da kırmış oldu.

Falcon 9 taşıdığı uyduları yörüngeye yerleştirdikten sonra inişe geçti. Ve SpaceX’in Pasifik Okyanusu’nda kendisini bekleyen drone gemisine inmeyi başardı.

Roketin dördüncü kez kullanılabilme ihtimalinin olduğu söyleniyor. Bilim insanları gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bunun kararını verecekler.

Paylaş

Cevapla