Yazın gelmesiyle birlikte hiç özlemediğimiz sivrisineklerle de iyiden iyiye haşır neşir olmaya başladık. Kanla beslenen bu hayvanlardan her ne kadar nefret etsek de aslında doğada kritik öneme sahipler. Peki sivrisinekleri öldürmeden onlardan sakınmanın yolları var mı? Bilim insanları bu soruya cevap arıyor.

Sivrisinekler sinir bozucu kaşıntıların yanı sıra ölümcül hastalıklara da yol açıyor ve dünya çapında her yıl binlerce insanın ölümüne sebep oluyor. Öte yandan farklı ekosistemler için hayati sayılabilecek değere de sahip. Dolayısıyla bilim insanları, sivrisinek neslini tamamen yok etmeden onlardan kurtulmanın yolları üzerine araştırmalar yürütüyor.

Purdue Üniversitesi’nden böcek bilim uzmanı Catherine Hill ve ekibi, şu sıralar o araştırmaların başını çekiyor. Yeni bir böcek ilacı üzerinde çalışan ekip, sivrisinekleri öldürmeden de ölümcül hastalık yaymalarının önüne geçmeyi hedefliyor. Araştırmacılar, bunun için henüz yolun başında olsalar dahi gelişmelerin ümit verici olduğunu belirtiyor.

Profesör Hill’in bu kararı almasının altında birçok farklı sebep mevcut. İlki bir hayli ilginç. Yıllarca bu hayvanları öldürmek için ilaçlar geliştirdiğini belirten Hill, son zamanlarda ahlaki açıdan bunun doğru olmadığına kanaat getirdiğini belirtiyor. İkincisi ise bizi, yani tüm insanlığı ve doğayı daha çok ilgilendiriyor. Hill, sivrisineklerin binlerce yıldır varlığını sürdürdüğünü, dolayısıyla bu hayvanları tamamen yok etmenin birçok farklı organizmayı da olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor.

Sivrisinekler kuşlar, yarasalar, semenderler, kertenkeleler, kurbağalar ve diğer birçok hayvan için bir besin kaynağı olarak hizmet ediyor. Özellikle Alaska ve Kuzey Kutup Dairesi bölgelerinde milyonlarca sivrisinek yaşıyor ve bu hayvanların yok olması demek, besin zincirinde de önemli değişimler yaşanacağı anlamına geliyor.

Üstelik araştırmalara göre var olan binlerce sivrisinek türü arasından yalnızca çok ufak bir bölümü ölümcül hastalık taşıyor. Dolayısıyla bütün bir nesli nesli tüketmenin anlamsızlığı bir kere daha ortaya çıkıyor.

Paylaş

Cevapla