İngiltere’nin dokuzuncu büyük şehri Coventry’de bulunan Warwick Üniversitesi araştırmacıları tarafından bilgi işlem gücünü optimize edecek teknolojiler geliştirmek amacıyla üniversite dahilinde başlatılan ve daha sonra Allinea Software adıyla şirketleşen çalışma grubu dünyanın en büyük mikro işlemci teknolojileri firmalarından ARM tarafından satın alındı.

18 milyon sterlin (22 milyon dolar) karşılığında gerçekleştirilen satın alma anlaşması, Warwick Üniversitesi’ne ileri teknoloji Ar-Ge çalışmalarını ve girişimcilik aktivitelerini yürütmek için eklenti fon sağlayacak. Satın alma, üniversitenin teknoloji transfer ofisi Warwick Ventures tarafından gerçekleştirilen en büyük anlaşma olarak kaydedildi.

Daha önce Warwick Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış olan Allinea Software’in kurucusu Prof. Dr. Michael Rudgyard satın alma anlaşmasının ardından şu açıklamada bulundu:

“Günümüzün en büyük süper bilgisayarlarında yüzbinlerce işlemci ve milyonlarca bilgi işlem çekirdeği bulunuyor. Tüm bu işlem gücünün verimli kullanılmasını sağlayacak uygulamalar geliştirmek fevkalade zor. Allinea’nın geliştirdiği araçlar ise bunun başarılmasını mümkün kılıyor. ARM satın alması ise teknolojilerimizin ne kadar önemli olduğunun bir diğer göstergesi; ve yalnızca yüksek performanslı bilgi işlem için değil, ayrıca yeni nesil yapay zeka ve makine öğrenimi platformları için de öyle.”

Allinea halihazırda ABD’de, Avrupa’da ve Japonya’da ofislere sahip ve geliştirdiği yazılım dünyanın en büyük süper bilgisayarların yüzde 70’inde kullanılıyor.

Üniversitenin teknoloji transfer ofisi Warwick Ventures’ın tepe yöneticisi Quentin Compton-Bishop ise ARM ile yapılan satın alma anlaşmasını “Warwick araştırmalarının kalitesine bir övgü” olarak nitelendirdi ve “bu başarı Warwick’in inovasyonun ticarileştirerek insanlara fayda sağlayacak ürün ve servislere dönüştürmesine katkı sağlayacak.” dedi.

Paylaş

Cevapla