Bilim dünyası her geçen gün yeni ilklere sahne olmayı başarıyor. Bunlardan birisi ise geçtiğimiz günlerde Avustralya’da yaşandı. 50 yıl önce spermleri dondurulan koç Sir Freddie’nin spermleriyle bilim insanları koyunlarda sağlıklı hamilelik gerçekleştirmeyi başardı. Süreçte Sir Freddie ve üç farklı koçun spermleriyle hamile kalan koyunlar tam 34 adet yavru dünyaya getirdiler.

Avustralya’nın Sydney Üniversitesi’nde 1968’de başlatılan proje çerçevesinde merino cinsi koçlar diğer koç cinslerine göre derilerinde daha fazla yün sahibi olmaları sebebiyle araştırmaya dahil edilmişti. Proje kapsamında seçilen ve spermleri dondurulan Sir Freddie ise beş yaşındayken 1970’li yıllar içerisinde öldü. O dönemlerde çok gözde olan merino cinsi koyun ve koçlar ise daha sonra kırpılma zorluğu ve sinek barındırma riski sebebiyle gözden düştüler.

Ancak 1968’de başlayan projede 2019 yılında önemli bir sonuç elde edildi. Araştırmaların gidişatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Sydney Üniversitesi’nden Jessica Rickard Sir Freddie’nin spermlerinin oldukça iyi şekilde korunmuş olduğunu belirterek, geçen yıl dondurulan spermlerle 50 yıl önce dondurulmuş olan sperm arasında hiçbir kalite farkı görülmediğini tespit ettiklerini vurguladı.

Proje kapsamında Sir Freddie ve diğer üç koçun spermleri 56 koyun yumurtasını döllemek için kullanılırken bunların 34 tanesi hamile kaldı. Yeni dondurulan spermlerle kıyaslanan projede yeni dondurulan spermlerle ise 1048 koyundan 618’inin hamile kaldığı görüldü. Buna göre 50 yıllık spermlerle hamilelik oranı %61 iken, yeni dondurulmuş spermlerle hamilelik oranı %59’da kaldı.

Soğuk Savaş yıllarında Sovyet toplama kampından kaçarak Avustralya’ya sığınan ve bu teknolojinin öncüsü kabul edilen Macar Doktor Steven Salomon’un sıvı nitrojenle spermlerini dondurduğu Sir Freddie ise proje sayesinde spermi bozulmadan en uzun süre dondurulan canlı olarak tarihe geçti.

Paylaş

Cevapla