Michigan Üniversitesi’nde kurulan bir girişim, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı ve beyin aktiviteleriyle cihazları kontrol edebilmeyi mümkün kılan teknolojisini ticarileştirecek.

Nurable isimli girişimin patent başvurusunu yaptığı inovasyon, sinirbilimi üzerine gerçekleştirdikleri yoğun araştırmaların sonucunda elde edildi. Kullanılan noninvazif elektrot sensörleri yalnızca beyin gücü kullanılarak yazılımların ve cihazların kontrol edilmesini mümkün kılıyor. Girişim, teknolojisini sanal gerçeklik cihazlarına uygulamanın yollarını geliştiriyor.

“Amacımız insan-bilgisayar etkileşimi için yeni bir platform inşa etmek” diyen Neurable’ın kurucu CEO’su Ramses Alcaide’ın açıklaması, “yatırımcılarımız teknolojimizin potansiyeline ve kısıtlamaların olmadığı bir dünya görüşümüzü bizimle paylaşıyor” şeklinde devam ediyor.

Neurable’in tohumları üniversitenin sinirbilim laboratuvarında atıldı. Karmaşık veri analizleri yapan teknolojilerini geliştirmek için beyin dalgalarının tam olarak nasıl çalıştığını burada saptadılar.

Girişimin teknolojisi, şu an oyun kumandaları, sesle veya gözle kontrol gibi aracılara ihtiyaç duyan sanal gerçeklik deneyimini ellerin serbest olduğu, yalnızca kullanıcının düşünceleriyle yönetilir bir hale getirecek.

Üniversitenin teknoloji transfer ofisinin direktörü Michael Psarouthakis ise başarıyı şöyle yorumluyor: “Ulusal yatırımcı topluluğundan aldıkları geniş destek karşısında daha mutlu olamazdık. Neurable ile çalışan tüm üniversite ekibi olarak bugüne kadar başardıkları karşısında gurur duyuyoruz ve bunların daha parlak bir geleceğin başlangıcı olduğuna inanıyoruz.”

Paylaş

Cevapla