İnsanlar ve robotlar arasındaki ayrım giderek bulanık hale geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Tokyo’da yapılan bir araştırmada araştırmacılar robotlara daha rahat hareket imkanı sağlayacak canlı bir “sıçan kas dokusu” geliştirdi.

Science Robotics dergisinde yayınlanan araştırmada “biohibrit” olarak nitelendirilen tasarımın insan parmağının görünüm ve hareketlerini simüle ettiği belirtiliyor. Aşağıdaki videodan parmağın eklemde nasıl eğildiğini, bir nesneyi nasıl kaldırıp yere bıraktığını izleyebilirsiniz. Geliştirilen parmağın hareketleri ilk etapta çok basit gibi gözükebilir. Ancak araştırmacılar bu ilk adımın daha gerçekçi robotlara zemin hazırladığını söylüyor.

Araştırmada yer alan  Tokyo Üniversitesi’nde makine mühendisi olarak görev yapan Shoji Takeuchi, gelecekte daha fazla kası birbirine ve makinelere bağlayarak çok daha yetkin uzuvlar oluşturabileceklerini belirtiyor.

Bu sadece bir ön sonuç olsa da, yaklaşımımız daha karmaşık bir biyo-hibrid sistemin oluşturulmasına yönelik büyük bir adım olabilir.

Daha önce robotların hareket etmesini sağlamak için plastik ve metal kullanılıyordu. Bu da robotlara sınırlı bir hareket ve esneklik sunuyordu. Robotların hareket kalitesini ve esnekliğini artırmak isteyen bilim insanları canlı bir kas dokusu kullanmaya karar verdi. Robotlarının kaslarını büyütmek için robotik bir iskelet üzerinde miyoblastlarla doldurulmuş hidrojel tabakaları (fare kas hücreleri) yerleştirdiler. Daha sonra da büyüttükleri bu kası elektrik akımıyla uyardılar.

Sonuç olarak robotlar artık canlı dokulara sahip olabilecek. Bu da onların suda bile etkinlik gösterebilmesini sağlayacak.

Aslında robotlar üzerinde canlı doku kullanma çalışmaları ilk kez yapılmıyor. Daha önce yapılan çalışmalarda araştırmacılar kullanılmadığı zaman daralan kaslarla ilgili sorun yaşamıştı. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemeyen araştırmacılar bu kez karşıt olarak bilinen paralel kasları katmanlaştırdı.

İnsan vücudunda, önkoldaki bicep ve trisep, karşıt (antagonistik) olarak kabul edilmektedir. Antagonistik çiftleşme aşınmayı önleyerek kasların daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Robotlarda yapılan son testte canlı kas dokuları bir haftadan fazla yaşadı. Ancak antagonistik eşleştirme uzun ömürlüğü artırmasının yanında robotun 90 derecelik bir  hareket kabiliyetine sahip olmasını da sağladı.

Araştırma ekibi, kas güdümlü robotların gelecekteki sürümlerinin mühendislerin daha çevik protezler oluşturmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Takeuchi, insan benzeri kas sisteminin uyuşturucu ve toksinlerin test edilmesine yardımcı olabileceğini ve daha da önemlisi hayvan testlerine duyulan ihtiyacı azaltabileceğini söylüyor.

Paylaş

Cevapla