Turuncu rengin kokusunu alabilir ya da bir gitarın sesini tadabilseydiniz hayat nasıl olurdu? Sinesteziye sahip insanlar için oldukça olağan olan bu durumu artık deneyimlemek mümkün olacak.

Bir uzay mühendisi olan Zachary Howard, duyum ikililiğine sahip sinestetik insanların yaşadıklarını deneyimlemek istedi ve bunun için renkleri kokuya çeviren bir cihaz geliştirdi.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi Howard ilk olarak parmağında takılı halde bulunan sensör yardımıyla nesnenin kokusunu saptıyor ve bunu kolunda bulunan işlemciye gönderiyor. Kolda bulunan bu işlemcinin içinde rengi analiz ederek kırmızı, yeşil ve mavi renk bileşenlerine ayıran ve RGB sinyali yaratan bir Intel Edison çipi bulunuyor. Çip koku salınımını kontrol ediyor. Kırmızı, yeşil ve mavinin birleşimine dayalı her bir renge özgü omak üzere üç tip özel kokulu ya, kokularun karışımını oluşturan bir maskeye açılıyor.

Howard, kırmızı renk için greyfurt, yeşil için çay ağacı ve mavi için lavanta kullanmayı tercih ediyor. Son olarak tüplerin üzerinde bulunan iki küçük fan, koku maskeyi takanın burnuna ulaştırıyor.

Geliştirdiği maske sonrası ilk olarak gri bir duvara dokunarak kokusunu test etmek isteyen Howard aldığı kokunun tüm kokuların karışımı odluğunu dile getirdi. Ve bunun biraz “kötü” koktuğunu itiraf etti. Bununla birlikte mavi nesnelere dokunmayı sevdiğini keşfettiğini söyleyen Howard bu kokuya “lavanta dalgası” adını verdi.

Paylaş

Cevapla