İTÜ bilim insanlarının Avrupa’daki bilimsel araştırma faaliyetlerinde kullanılması üzere geliştirdiği yüksek başarımlı hesaplama projesi Horizon 2020 desteği aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha’nın yürütücüsü olduğu PRACE 5th Implementation Phase Project (PRACE-5IP) projesi, Avrupa Birliği Horizon 2020 Bilimsel Mükemmeliyet Araştırma Altyapıları “H2020-EINFRA-2016-1” çağrısı kapsamında desteklendi.

Avrupa’daki araştırmacılara birinci sınıf yüksek başarımlı hesaplama (YBH) hizmeti sunmayı amaçlayarak kurulmuş PRACE AISBL (Partnership for Advance Computing in Europe), Avrupa Komisyonu’nun e-altyapı projeleriyle destekleniyor. Bu e-altyapı projelerinden bir tanesi de PRACE 5IP (PRACE 5th Implementation Phase Project) projesi. Bu proje ile Avrupa’daki bilim insanlarına hesaplama ve veri depolama kaynağının efektif ve güvenli bir şekilde sunulabilmesi için gerekli altyapının hazırlanması hedefleniyor.

İTÜ’nün ortak olarak yer aldığı PRACE- 5IP Projesi’nin temel amacı Avrupa’daki bilimsel faaliyetlere en iyi desteği verecek YBH ekosistemini oluşturmak. Projenin başlangıç tarihi 01 Şubat 2017 iken, süresi ise 27 ay olarak belirlendi.

Projenin toplam bütçesi 15.000.000 Avro, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bütçesi ise 235.000 Avro. Proje İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Ulusal Yüksek Başarımlı Hesap Merkezi bünyesinde yürütülecek.

YBH hizmetlerinin mevcut bilimsel gelişmelere uyarlanması, bilim adamlarının yeni teknolojiyle buluşturulması amacıyla proje kapsamında birçok farklı noktada YBH konusunda ücretsiz eğitimler düzenlenecek, bilim insanlarına ve KOBİ’lere programlama desteği verilecek.

Bu proje ile İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü ve Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (UHeM), YBH servislerinin günümüz koşullarına entegrasyonu, YBH sistem yönetiminin geliştirilmesi, YBH konusunda eğitimler ve programlama desteği sunacak.

Paylaş

Cevapla