Peru’da yaklaşık olarak 43 milyon yıl öncesine ait dört bacağı bulunan, ayakları perdeli biçimde ve toynakları var olan bir balina fosili bulundu.

Paleontologlar, deniz memelisinin bedeninin dört metre uzunluğunda olduğunu belirtirken, bacaklarıyla hem yüzüp hem de karada yürüyebildiğine inanıyorlar. Vücut ağırlığını taşıyan dört bacakları ve kuvvetli kuyruğunun varlığıyla bu yarı-su balinası, su samuruna ve kunduza benzetiliyor. Araştırmacılar bulunan fosilin balinaların gelişimi ve nasıl yayıldıklarına ışık tutabileceğine inanıyor.

Araştırmaya katılan Belçika Doğa Bilimleri Kraliyet Enstitüsü’nde görevli bilim insanı Dr. Oliver Lambert, Hindistan ve Pakistan dışında keşfedilmiş dört ayaklı balinalar içinde bulunan en sağlıklı örnek olduğunu belirtirken, balina fosili, Peru’nun Pasifik kıyısına 1 km mesafede Media Luna plajındaki deniz sedimanında bulunduğunu açıkladı. Bilim insanları fosilin Peru’da bulunmasının ilginç olduğunu düşünüyor, çünkü ilk balinaların yaklaşık 50 bin yıl önce Güney Asya’da evrimleştiğine inanılıyordu.

Gezgin Balina

Balinalar, vücutları suya daha dayanıklı hale gelince Kuzey Afrika ve birçok fosilin bulunduğu Kuzey Amerika’ya göç etmişlerdi. Bilim insanlarının bu son keşfi, ilk balinaların Güney Amerika’ya göç ettiklerine işaret etmesi bilim tarihi açısından önemli bir bulgu.

Londra Doğal Tarih Müzesi’nde eski balina araştırmacısı Travis Park konuyla ilişkili verdiği demeçte “Balinalar, evrimin ikonik örnekleri. Küçük toynaklı memeliden, bugün gördüğümüz mavi balinalara evirildiler. Okyanusları nasıl fethettiklerini görmek çok ilginç” dedi. Fosil için kazı çalışmalarını Peru, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika’dan paleontolojistlerden oluşan uluslararası bir ekip yürütürken ekipte yer alan bilim insanları bulunan fosile ‘Pasifik’e ulaşmayı başaran gezgin balina’ anlamına gelen ‘Pregosetus pasifikus’ adını verdi.

Paylaş

Cevapla