Drone’lar ya da bir başka deyişle insansız hava taşıtları birçok kişi için heyecan verici bir teknolojik gelişme. Oldukça kompakt ve kolay kullanımlı olmaları sebebiyle çok farklı amaçlar için kullanılabilen drone’lar, gerektiğinde bir eğlence aracı, gerektiğinde hayat kurtaran bir arama kurtarma yardımcısı olabiliyor. 

Ancak drone’lardan pek memnun olmayanlar da var. Özellikle her yerde kullanılabiliyor olmaları drone’lar hakkında en büyük şikayetlerden. Alçak hava sahasını bu küçük araçlarla doldurmanın bir kaos yaratacağını, hatta havalimanı çevresinde uçan drone’ların uçakları tehlikeye attığını düşünenler de var. Bu düşüncelerinde de pek haksız sayılmazlar.

Fakat Caltechli mühendisler drone’ların havalimanları çevresinde bulunmasının faydalı olabileceğini düşünüyor. Kuşları, drone’larla kontrol etmek üzerine araştırmalar yapan mühendisler bu yöntemle kuş sürülerinin yönlerini değiştirmeyi başarmışlar. Dolayısıyla drone’ları, kuş sürüleri için bir nevi çoban köpeği gibi kullanmanın mümkün olduğu görülmüş.

Elbette bu keşif havalimanları çevresi söz konusu olduğunda önemli bir fayda getirebilir. Dünya çevresinde her yıl yüzlerce uçak kuş sürüleriyle karşılaşıyor. Uçaklar bu karşılaşmalara belirli ölçülerde dayanmak üzere tasarlanmış olsa da bazen durum kötüye de gidebiliyor. 2009 yılındaki mucizevi Hudson Nehri inişi, kuşların bir uçağa ne tür tehlikeler yaratabileceğine dair en güncel örneklerden biri. 

Aslında bu tür projeler eğitimli şahinler ile de daha önce denenmişti. Caltech’in projesindeki en önemli detaylardan biri de yapay zekanın kullanımı. Havalimanı çevresindeki drone’ların insanlar tarafından yönetilmesi düşünülmüyor. Zira bu durumda drone kullanan kişilerin yaklaşımları kritik hale gelebilir. Dikkatsizlik ya da fazla agresif davranışlar uçakları tehlikeye atabilir. Dolayısıyla tüm drone’ların sınırları bilecek şekilde otonom olarak hareket etmesi planlanıyor. Böylece 7/24 yorulmadan çalışmaları mümkün olacak. 

Projeyle ilgili IEEE’de yayımlanan makaleye göre kuş sürülerini yönetebilecek tek bir drone için gerekli algoritmalar şimdiden hazır. Fakat henüz birden fazla drone’un bir arada çalışıp çok büyük bir alanı korumalarını sağlayacak bir algoritma bulunmuyor. Dolayısıyla öncelikli hedef projenin ölçeklendirilebilmesini sağlamak. Ardından havalimanlarında denemeler yapılabilecek.

Paylaş

Cevapla