Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve makine ile öğrenme kombinasyonu kullanılarak otizm hastalığını önceden teşhis edebilen yapay zeka geliştirildi. Tıp ve teknoloji dünyasında dönüm noktası olarak kabul edilen gelişmeyle birlikte doktorlar artık otizm spektrum bozukluğunu (ASD) erken teşhis ve tedavi etme şansına sahip.

Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Robert Emerson ve ekibi tarafından yürütülen çalışma neticesinde, otizm hastalığının en geç iki yaşına kadar yüzde 96 doğruluk oranıyla teşhis edilebildiği saptandı. Çalışma, kardeşi ADS hastalığına sahip ve diğer çocuklardan yüzde 20 daha fazla ADS riski taşıyan 59 bebekle yapıldı. Altı aylık çocukların beyinlerinin 230 bölgesini inceleyen araştırmacılar 26.335 sinirsel bağlantı saptadı ve bu bağlantılardan yola çıkarak 59 çocuktan 11’inde otistik semptomlara rastladı.

Daha sonra bu veriler toplanarak bir algoritma geliştirildi ve yapay zekanın da aynı sonuca ulaşıp ulaşamayacağı araştırıldı. Aynı denekleri aynı yolu izleyerek inceleyen yapay zeka, 11 çocukta da otizm semptomunu başarılı bir şekilde teşhis etti.

George Washington Üniversitesi Otizm ve Nörogelişimsel Bozukluklar Enstitüsü Müdürü Kevin Pelphrey, söz konusu gelişmeyi “bu alanda gerçekleşen en büyük buluşlardan biri” olarak niteledi. Nitekim teşhisi oldukça zaman alabilen otizmin erkenden tespit edilmesi ve olası tedavileri için yapay zekanın bu süreci son derece kısa sürelere çekmesi kritik bir nokta.

Yapay zekanın bu başarısı yalnızca otizm değil, diğer branşlar için de önemli rol oynuyor. Teknolojinin hastalıkları erken ve doğru teşhis etme yeteneği doktorların elini rahatlatmakla birlikte maliyetleri de ciddi ölçüde düşürecektir. Özellikle bünyesinde yeterli uzman barındırmayan sağlık kuruluşları için söz konusu teknoloji bir nevi “nöbetçi doktor” rolü de üstlenecektir.

Paylaş

Cevapla