Vücudumuz, sağlığımızda büyük rol oynayan ve mikrop olarak da adlandırılan küçük mikroorganizmalara ev sahipliği yapıyor. Yapılan araştırmalar bu mikropların sindirimden enfeksiyona hatta doğuma kadar pek çok şeyi etkilediğini ortaya koydu.

Bilim insanları da bu minik misafirleri izlemek için yepyeni ve oldukça umut verici bir yol keşfetti: Ses kullanmak! Evet yanlış duymadınız. Artık vücudumuzdaki küçük mikroorganizmalar ses kullanılarak izlenebilecek. Bu teknik ile vücudumuza mikroplarla birlikte özel ilaçlar gönderilebilecek.

Bu teknik şu ana kadar sadece farelerde test edilmiş olsa da gelecekte bağırsak hastalıkları ve kanseri tedavi etmek için kullanılabilecek.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma, bilim insanlarının mikroplarla iletişime geçmek için spesifik sesler ileten bir ultrason cihazı tasarladıklarını duyurdu. Bu araştırma, doktorların doğru noktayı tedavi edip etmediklerini anlamalarını sağlayıp, mikropları kolayca izlemelerini mümkün kılabilecek.

Vücuda gerekli olan ilacı doğru şekilde dağıtmak için mikropları kullanmak için bu organizmaların tam olarak nerede bulunduklarını bilmeniz gerekir. Aslına bakarsanız bu tam olarak bir meydan okuma. Çünkü mikroplar genellikle vücudumuzun derinliklerinde yaşar ve çoğu zaman normal görüntüleme tekniklerinde, ışık kullanılmasına rağmen, görünmezler.

Alternatif görüntüleme yöntemlerinden biri, ses dalgalarını gönderip geri gelen yankıları analiz ederek çalışan ultrasondur. Ultrason yönteminde yankılar ses dalgasının geçtiği dokunun yoğunluğuna göre farklı desenler oluştururlar.  Bu da mikropların nerede olduğunu gösterir.

Bazi bakterilerin içerisinde gaz vezikülleri adı verilen içi boş yapılar bulunur. Bu vezikül ses dalgalarını belirli bir şekilde saçar. Bu nedenle de organizmanın nerede olduğunu izlemek için ultrason kullanılabilir.

Söz konusu araştırma için bilim insanları normalde gaz veziküllerine sahip olmayan hücrelere bu vezikülleri eklediler. Bu yeni tasarlanan bakterileri de bir farenin bağırsağına ve başka bir fare tümörüne enjekte ettiler. Her iki durum da bakterileri ultrasonla takip edebildiler.

Biyolog Ricard Solé ve Nuria Conde-Pueyo yapılan çalışmaların bu tekniğin mümkün olduğunu kanıtlayabileceğini ve kanser hastalarında ilaç dağıtımını izlemek için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Mikropların ekosistemlerini incelemek, onları vücudumuzun yararı için kullanmak mikrobiyolojinin gizemlerini çözmemize yardımcı olabilir.

Paylaş

Cevapla