İnsanlığın uzay seyahatlerinde göz önünde tuttuğu yegane olgu verimliliktir. Yüklenen her iki kilo 10.000 USD ekstra maliyet anlamına geldiğinden, uzay araçlarını hafif tutmak kârlı bir çabadır.

Fakat uzay inanılmaz karmaşık bir çevredir; yalnızca Dünya’nın atmosferinden çıkmak için bile tonlarca son teknoloji cihaza ihtiyaç duyuyoruz. NASA, bu yükün ağırlığını azaltmak için, yanmayan materyallerden balonlardan üzerinde durduğu zeminin şeklini alan materyallere kadar birçok deneme yaptı.

Bu denemelerden en yenisiyse, NASA Jet Propulsion Laboratory’de (JPL) geliştirilen katlanabilir kumaş oldu. JPL araştırmacıları, birbirlerine bağlanmış paslanmaz çelik karelerden yapılan metalik bir kumaş üretmek için iki yıl çalıştılar.

Orta Çağ’dan hatırladığımız örme demir zırha benzeyen kumaş, antik zırhtan farklı olarak birbirlerine bağlanmak yerine 4B yazıcıyla tek parça oluşturuldu.

Space-Fabric

Kumaşın ön bölümündeki parlak ve düz kareler ışığı ve sıcaklığı yansıtıyor. Arka kısımdaki birbirlerine geçmiş döngüler ise kumaşın ısıyı hapsetmesini sağlıyor. İki yüzün ahenkli çalışması, kumaşın süper güçlü bir kalkan görevi görmesini ve astronotları uzayın ölümcül zorluklarından korumasını sağlıyor.

Kumaş işlevi açısından özel değil; NASA oldum olası uzay araçlarını ısıyı yansıtacak, hapsedecek ve aracı uçan uzay maddelerinden koruyacak materyallerle donatıyordu. Fakat bugüne kadar tüm bu işlevleri tek başına yerine getirebilen bir materyal yoktu.

NASA birden fazla özelliği tek bir materyale sığdırmak için 4B baskı teknolojisinden faydalandı. Bu teknik tıpkı 3B yazıcılardaki gibi birden fazla özelliği ve şekli tek bir tasarıma sığdırabiliyor.

4B baskı teknolojisi, tasarlanan bir materyalin belirli bir ısıya tepki göstererek açılmasını (veya kapanmasını) sağlayabiliyor. Bu açıdan bakıldığında bu teknik için nesnelerin programlanması benzetmesi yapılabilir.

NASA henüz 4B baskı denemelerinin çok başında fakat yakında çok daha kabiliyetli materyaller tasarlayabileceklerini öngörmek güç değil. Yakında, elektron taşıyan, enerji transfer eden ve şekil değiştiren kumaşlar üretebileceğiniz.

Paylaş

Cevapla