Mutlak sıfır, bir maddenin moleküllerinin entropisinin minimum değerine ulaştığı teorik sıcaklıktır. 0 Kelvin, –273,15 °Celsius, 0 °Rankine ve -459,67 °Fahrenhayta eşittir. Basel Üniversitesi’ndeki bilim insanları geçtiğimiz günlerde mutlak sıfıra çok yaklaşan bir çip üretmeyi başardıklarını duyurdu. Bu çip fiziğin sınırlarını anlama konusunda büyük bir adım olabilir.

Bilim insanları, geliştirdikleri nanoelektronik çipi 2.8 milikelvin’e kadar soğutmayı başardı. Şimdiye kadar bu dereceye kadar soğutma başarılamamıştı. Bilim insanları bu rekoru elde edebilmek için tüm ısı kaynaklarını ortadan kaldıran akıllı bir manyetik alan kullandılar.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip, çipin elektrik bağlantılarını 150 mikrokelvin’e indirgemek için manyetik soğutma kullandı. Ardından da Couloumb blokaj termometresini soğumasına izin veren özel olarak inşa edilmiş manyetik alan sistemi entegre ettiler.

Mutlak sıfıra yaklaşırken termometrenin ısısı büyük önem taşır. Araştırmacıların ürettiği çip 7 saat boyunca soğuk kalmayı başardı. Bu süreyi artırmak için çok daha fazla test yapılması gerekiyor. Ancak elbette bu kadar soğuk koşullarda çalışabilen bir çip, fiziğin sınırlarını anlamaya yardımcı olabilir. Kuantum fiziği deneyleri için ideal koşulların yaratılmasını sağlayabilir.

Çipi geliştirerek mutlak sofra daha da yaklaşmak için birtakım boluklar bulunuyor. Buna karşın bazı iyimser bilim insanları yöntemlerini geliştirirlerse 1 milikelvin sıcaklığa kadar inebileceklerini iddia ediyorlar.

Paylaş

Cevapla