Yapılan yeni bir araştırmaya göre, modern insanın atalarının Afrika’daki Zambezi Nehri’nin güneyinde yer alan Botsvana topraklarından çıkıp diğer bölgelere yayılmış olabileceğini belirtiyor.

Günümüzde Botsvana’dan Bir Görünüm

Günümüzde tuzlalarla kaplı olan bölge, 200 bin yıl önce göl ve bataklıkların bulunduğu aktarılırken bu durumun modern insanın atası “Homo sapiens”ler için elverişli bir ortam yarattığı düşünülmesine sebep oluyor.

70 bin yıl boyunca bu alanda yaşayan insanların, iklim değişikliği ve yağmurların yer değiştirmesi ile oluşan yeşil koridorlar üzerinden Afrika’nın diğer bölgelerine dağıldığı tahmin ediliyor.

Avustralya’daki Garvan Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden genetik bilimci Profesör Vanessa Hayes araştırma ile ilgili olarak, “Modern insanın 200 bin yıl önce Afrika’da görüldüğü bir süredir bilinen bir gerçekti. Bu durumun ortaya çıkışı bize ilk atalarımızın dünyaya dağılmaya başladığı nokta ile ilgili işaretler verirken konu tartışmalar ise uzun zamandır devam ediyor” diyerek görüş belirtti.

Prof. Dr. Vanessa Hayes

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 70 bin yıl boyunca bu bölgede yaşayan modern insanın ataları, ilk göç dalgasında kuzeydoğuya, ikinci dalgada ise güneybatıya doğru göç etmiş, nüfusun üçte biri ise aynı bölgede kalmıştı.

Genetik verilerle birlikte jeolojik ve iklim simülasyonlarını kullanan araştırmacılar, 200 bin yıl önce Afrika’nın nasıl bir ortama sahip olduğunu ortaya koymaya çalıştı.

‘Modern insanın evrimi karmaşık bir süreç’

Homo Sapiens

Ancak Hayes’in bugün güney Afrika bölgesinde yaşayan 1217 kişiden aldığı ve anneden çocuğa geçen mitokondrial DNA örneklerinden yola çıkarak vardığı sonuçlar bazı uzmanlar tarafından şüpheyle karşılanıyor.

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Chris Stringer, Homo sapienslerin evriminin karmaşık bir süreç içerdiğini ve tek başına mitokondrial DNA ile insanın kökeninin tespit edilemeyeceğini söylüyor.

Prof. Dr. Chris Stringer

Stringer, “İnsan genomunun sadece küçük bir parçasına, bir tek bölgeye, tek tip taş alete veya bir tek ‘kritik’ fosile odaklı diğer birçok araştırma gibi, burada da mozaik kökenimizi bütün karmaşıklığıyla ortaya koymak mümkün değil” diyor.

Stringer ayrıca babadan geçen Y kromozomları incelendiğinde, baba tarafından atalarımızın batı Afrika’ya dayandığına dair verilerin bulunduğunu, insan genomuna bir bütün olarak bakıldığında ise ilk insanların Afrika’nın doğusundan göç ettiğinin tespit edildiğini söylüyor.

“Bu ve benzeri veriler aslında kökenimizin Afrika’nın farklı bölgelerinden atalarımıza dayalı bir bileşim olduğunu, ayrıca bir de kıta dışındaki insan gruplarıyla ırk karışımı olduğunu gösteriyor” diyor.Fosillere dayanan diğer araştırmalarda modern insanın anayurdu doğu Afrika olarak tespit edilmişti. Ayrıca, insanların evriminin Afrika kıtasının çeşitli noktalarında eşzamanlı olarak gerçekleştiği ve birden fazla bölgeden yayılmış olabileceğine dair teoriler de var.

Paylaş

Cevapla