Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology, MIT), meblağı ve yapısı gereği dikkat çekici bir bağış aldı. İsmi açıklanmayan bir MIT mezunu, üniversiteye 140 milyon dolar ‘serbest bağış’ yaptı.

Akademi ve araştırma enstitülerine yapılan bağışlar genellikle bağışçının istekleri doğrultusunda belirlenmiş bir departman veya araştırmada kullanılır. MIT’nin aldığı 140 milyon dolarlık serbest bağış ise enstitü yöneticileri tarafından eğitimden araştırmaya, kampüsten riskli erken aşama araştırmalara kadar uygun görülen her şekilde değerlendirilebilir.

MIT, daha önce aldıkları serbest bağışların Alzheimer hastalığının tedavisinde görsel simülasyon tekniklerinin geliştirilmesi ve evrendeki en büyük karşı madde partiküllerinin keşfi gibi çığır açıcı çalışmaları mümkün kıldığının altını çizdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen fakat MIT’de eğitim aldığını belirten donör, MIT’nin küresel sorunları aşmaktaki vizyonuna ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak adına attığı cesur adımlarına hayranlık duyduğunu belirtti.

Anonim bağışçı tarafından MIT yönetimine gönderilen mektupta ayrıca, “Enstitüye geri vererek diğer öğrencilerin benim yaşadığım deneyimi yaşamasını ve enstitünün çığır açıcı başarılara imza atmaya devam etmesini sağlayabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.” ifadeleri yer aldı.

MIT’nin en büyük inisiyatifi olan Campaign for a Better World (Daha İyi Bir Dünya Kampanyası), çevresel ve insani sorunların çözümü için 5 milyar dolar destek toplamayı hedefliyor. Bugüne kadar 87 bin bağışçı tarafından desteklenen kampanya 3,4 milyar dolar kaynak topladı.

Paylaş

Cevapla