Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri buzulları eritip okyanus sularını ısıtıyor. Bu durumun gelecekte nelere yol olabileceğini şimdiden gözlemlemeye başladık. Bu tehlikelerden biri de mercan resiflerinin nesillerinin tükenmesi! Pek çok araştırmacı mercan resiflerinin nasıl yaşayıp büyüdüklerini bilmekle yetinmek istemiyor. Bunun için de dünya çapındaki tüm mercan resiflerinin 3D modellerini oluşturuyorlar.

Hawaii’nin güneyinde yer alan Palmyra Atoll adasında bulunan bir mercan resifi her yıl bilim insanlarının ziyaret alanı oluyor. Bilim insanları sualtı kameraları ve tüplü dalış araçları ile bu silahlı adaya geliyor.17.000 feet’lik bir alanda yer alan mercanların binlerce fotoğrafını çekiyorlar. Laboratuvarda fotoğrafları birleştirerek 3D haritalar oluşturan araştırmacılar bu sayede mercanların yıldan yıla yaşadığı değişimleri odalarının konforunda gözlemleyebiliyor.

Scripps’te yüksek lisans öğrencisi olan Clinton Edwards, sevdiğiniz müziği dinlerken bu 3D modellerden birini izlemenin tüplü dalıştan kat be kat iyi olduğunu söylüyor. Güneş yanıkları, basınç değişimleri, oksijen tüpleri ve okyanus akıntıları konusunda endişelenmeye gerek kalmadığını düşünürsek gerçekten oldukça konforlu. Ayrıca bilgisayarın sahip olduğu algoritma sayesinde hızlı şekilde 3D haritaları tarayabilmek ve tüm mercan türlerini tanımlayabilmek de cabası.

Edward’ın dahil olduğu bu araştırma ekibi geçtiğimiz günlerde Palmyra Atoll’daki fotomozikerden birini analiz ederek bulgularını yayımladılar. Elde ettikleri bulgulara göre bu kayalıktaki mercanlar, özellikle kırılgan olanları bir araya getiriyor. Peki, neden? Aslında nedeni oldukça açık. Güçlü dalgalar geldiğinde mercanlar parçalanıyor. Kalan parçalar kayaya kendini adapte edebiliyor ve bu sayede de büyümeye devam ediyor. Scripps’te deniz ekolojisi profesörü olan Stuart Sandin mercanların bu şekilde fırtınalardan kurtulup hayatta kaldıklarını söylüyor.

Bazı mercanların neden birlikte gruplandıklarını bilmek mercan resiflerini korumanın temel anahtarıdır. Bir örnek vermek gerekirse bilim insanları yıllardır uydudan çekilen orman fotoğraflarını kullanarak farklı ağaç türleri üzerinde çalışma yürütüyor. Bu yöntemi kullanarak ağaçların yaşadıkları ve büyüdükleri yeri, birbirlerine ne kadar uzak olduklarını anlamak ormanların daha sağlıklı hale getirilmesine yardımcı olabiliyor. Ancak tekrar deniz altına dönmek gerekirse mercanlar suyun içinde ve bu nedenle de aynı türde bilgi elde etmek oldukça zor. (Uydudan çektiğiniz su altı fotoğrafları kesin bilgiler elde etmenizi engelleyebilir.)

Stuart Sandin, 3D fotomozikler oluşturarak bu durumun değişeceğine inanıyor. Palmyra Atoll’da fotoğraf çeken araştırmacılar Palau’tan Antigua’ya kadar 100 adada resiflerin 3 boyutlu modellemelerini oluşturabilmek için fotoğraf çekiyor. Araştırmacılar yılda bir kez aynı resif ve mercanları kıyaslıyor. Bu şekilde de nasıl yapılandırıldıklarını, nerede ve nasıl büyüdüklerini, nasıl öldüklerini ve onları çevresel değişikliklere karşı dayanıklı hale getiren şeyleri anlamaya çalışıyorlar. Elbette bunu yapmalarının bir sebebi var ki o da mercan kayalıklarının ölmesini önlemek. Çünkü resifleri yeniden düzenlemek ve yerleştirmek gerektiğinde bunu başarmak için onların nasıl organize olduklarını bilmek gerekiyor.

Coral Reefsde yayımlanan bir makale ise bu soruların bir kısmını yanıtlar nitelikte. Araştırmacıların hedefinde ise 2015-16 yılları arasında yaşanan mercanların renklerinin açılma durumunu ve bu durum karşısındaki tepkilerini ölçmek var. Bunun için de 2012- 16 yılları arasındaki verileri karşılaştırmak istiyorlar.

Paylaş

Cevapla