Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde maketini sunduğu Blue Moon (Mavi Ay) adlı uzay aracının 2024 yılında Ay’ın güney kutbuna astronot indirebileceğini belirtti. İnsansız ve yeniden kullanılabilen bir araç olarak tasarlanan Blue Moon ay aracı uzayda bilimsel araştırmaları sürdürebilmek için gerekli teçhizat, uydu ve yüzey araçları yerleştirme işlemlerinde destek sağlaması öngörülüyor.

Tasarımı Washington’daki bir fuar alanında düzenlenen proje lansmanıyla tanıtılan araçta BE-7 adı verilen, 4 bin 535 kg itiş gücünde yeni bir motor yer alacak. Dünyanın en zengin kişisi ünvanına da sahip olan Bezos lansmanda, “Artık Ay’a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi” diyerek dikkatleri çekmeyi başardı.

Amazon CEOsu Jeff Bezos

Blue Moon adlı Ay aracında Dünya’dan Ay’a gitmeye yetecek kadar yakıt olması planlanıyor. Projeye göre Blue Moon, Ay yüzeyine insanlar ve techizatı indirdikten sonra, kendi kendine hareket ederek uydunun yüzeyini dolaşacak dört aracı konuşlandırabilecek ve Ay yörüngesine uydular yerleştirebilecek özelliklere sahip olacak. Araç dünyadan fırlatıldığında yakıtı ve füze motoruyla birlikte 15 tona yakın ağırlıkta olacakken Ay’a ulaştığında ise bu ağırlığı neredeyse 3 tona inecek.

Blue Moon Ay’ın, kraterlerinde buz kütleleri olduğu keşfedilen güney kutbuna inmesi hedeflendiği belirtildi. Bunun sebebi ise ilgi çekici. Blue Moon için buzdan elde edilecek suyun ayrıştırılması yoluyla hidrojen üretilerek, bu sayede aracın güneş sistemi içindeki yeni görevlerini kesintisiz sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu yakıtın Ay’da üretilebileceği öngörülüyor.

Trump yönetimi Mart ayında, Amerikalı astronotların 2024 yılı sonuna kadar Ay’a geri dönmesinin hedeflendiğini açıklamıştı. Bezos’da buna paralel olarak hazırlıkların Trump’un verdiği tarihte Ay seyahatine tamamlanabileceğini çünkü aslında uzay aracını tasarlamaya, gizli bir şekilde 3 yıl önce, yani 2016 yılında başladıklarını da açıkladı.

Bezos, Ay’a inişin, insanların uzayda yaşayıp çalışabileceği bir gelecek vizyonunun ilk adımı olduğunu düşündüğünü belirtirken: “Uzayda ilginç şeyler yapabilmenin fiyatı şu anda çok yüksek, çünkü alt yapı yok” şeklinde görüş belirtti. Jeff Bezos, vizyonunu anlatmak için, Princeton Üniversitesinden fizikçi Gerard O’Neal tarafından geliştirilenlere benzer, insanları, hayvanları ve bitkileriyle kendine yeterli yaşam ortamına sahip uzay yerleşimleri tasarımları içeren fotoğrafları da katılımcılarla paylaştı.

Paylaş

Cevapla