NASA’nın uzay keşif aracı InSight geçtiğimiz hafta Mars’a indi ve ilk fotoğrafları gönderdi. Bu tarihi başarının ardından bu sefer tarihi bir ilki gerçekleştirdi. Mars’ın sesini kaydetti ve bu kaydı Dünya’ya gönderdi.

26 Kasım’da Kızıl Gezegen’in yüzeyine inen InSight’ın görevleri arasında Mars’ın yeraltı yapısını incelemek, elde ettiği verilerle sadece Mars’ın değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda önemli bilgiler vermek var.

Ancak ses kaydetmek onlardan bu görevlerin arasında yer almıyordu. Projenin başındaki isimlerden Bruce Banerdt, planlanmayan bu gelişme için “Misyonlarımızdan biri Mars’taki devinimi ölçmek. Bu, doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor” dedi.

Ve sonuç olarak ortaya Mars’ın kalp atışlarının ses kaydı çıktı:

Yukarıdaki ses kaydı, InSight’ın enstrümanları arasında yer alan hava basıncı sensörü ve sismometre aracılığıyla elde edildi. Hava basıncı sensörü, hava titreşimlerini doğrudan algıladığında, sismometre, Mars rüzgarının InSight’ın güneş panellerinden üflediği titreşimleri kaydetti. Bilim insanları rüzgarın hızının 15-25 km/s arasında olduğunu tahmin ediyor.

Insight, görevi gereği uygun bir nokta bulduğunda sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek. Asıl önemli bilgiler o zaman ortaya çıkacak. Bilim insanları ilk verilerin gelmesi için bir ay daha beklememiz gerektiğini söylüyor.

Paylaş

Cevapla