Birleşmiş Milletlerin yeni iklim değişikliği raporu, riskin sanılandan daha ciddi olduğunu ortaya koydu. Buna göre ülkeler Paris anlaşmasına sadık kalsa ve küresel ısınmayı iki derecenin altında tutsa bile, gezegeni hala büyük bir felaket bekliyor.

İşin kötüsü ise bunu tersine çevirmek için çok daha az zamanımız var. Hükümetler önümüzdeki on yıl boyunca büyük bir aksiyon almazsa, 2040 yılına kadar ciddi gıda sıkıntısı, orman yangınları ve büyük ölçekli mercan resifi ölümleri görebiliriz. Rapor, bununla birlikte on milyonlarca kişinin göç edebileceğini de öngörüyor.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen tropik ülkeler BM’den 1,5 derece ile 2 derece artışın etkileri arasındaki farkı gösteren bir rapor hazırlamasını istemişti. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), ekstra 0,5 C artışının, özellikle dünyanın en yoksul bölgelerinde daha fazla sorun yaratacağını ortaya koydu.

Emisyonlar mevcut oranda devam ederse, sıcaklıkların 2040 yılına kadar Paris anlaşmanın sınırlarını bozacağı öngörülüyor. Bunun da özellikle tropik bölgelerde kıyı şeridinin su altında kalmasına, daha şiddetli fırtınalara ve daha büyük yoksulluğa neden olacağı belirtiliyor. Bunun sonucunda da on milyonlarca kitlesel göçün ve buna paralel olarak daha çok çatışma ve savaşın ortaya çıkması bekleniyor.

Rapora göre, küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlamak, “toprak, enerji, sanayi, ulaşım ve şehirlerde hızlı ve geniş kapsamlı geçişler” gerektirecek. Hükümetler, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını yüzde 20’den yüzde 67’ye çıkarmak ve kömürü yüzde 40’tan yüzde 1 ile yüzde 7 arasında azaltmak zorunda kalacaklar.

Hükümetler on yıl içinde bunu yapamazsa ve sıcaklıklar 1,5 dereceden fazla yükselirse bir seçenek daha var. Emisyonları düşürerek ve karbon yakalama teknolojisini uygulayarak, sıcaklıkları eşiğin altına geri getirebiliriz.

Paylaş

Cevapla