Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs’ün etkileri her geçen daha da artıyor. İnsanların sağlığını olumsuz etkileyen kimi vakalarda ölümlere, kimi vakalarda ise kalıcı solunum yolu hasarlarına sebebiyet verebilecek hastalığın bir başka önemli tehdit alanı daha bulunuyor: Ekonomi ve sosyal yaşam.

2019 yılının son günlerinde Çin’de başlayan birkaç vakanın tüm dünyayı bu derece etkileyeceği o günlerde pek tahmin edilmese de gelinen an itibariyle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) durumu bir “Pandemi” olarak nitelemesi ve insanlığı tehdit eden en ciddi hastalıklardan birisi olarak sıralamaya dahil etmesi şüphesiz tüm dünyayı alarma geçirdi.

Dünya genelinde çeşitli yürütme mercileri salgınla mücadelede çeşitli yaptırımları ve koruyucu kararları geç almakla ve halkı geç bilgilendirmekle itham edilse de insanlık gelişmiş toplumundan üçünü sınıf olarak nitelendirilen dünya ülkeleri geneline kadar bir zihin tutulması eşiğinde salgını ciddiye almamanın sonuçlarıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Gelinen son durumda ise pek çok ülke lokasyon bazlı ya da ülke genelinde karantinalar, sokağa çıkma yasakları ilan ederken bazı ülkeler ise bu kararı almayı tartışıyor. Kararları uygulamanın temel eşiğinde ise aynı problemler beliriyor: Korona Virüs ile mücadele sonrası ekonomi ve sosyal yaşam nasıl olacak?

ABD Merkez Bankası FED virüsün etkileri sonrası var olmasını beklediği küresel krizle mücadele önlemleri kapsamında faizleri sıfırlarken, aynı zamanda piyasalara destek olması içinde 700 Milyar Dolarlık bir paketi devreye alarak ekonomik gücünün alacağı hasarı minimuma indirmenin çabası içerisinde. İtalya temel yaşam ihtiyacı üreticileri hariç ülke genelinde karantina uygularken Fransa çalışanlar hariç ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uyguluyor. Lokasyon bazlı karantinayı tercih eden Almanya’da ise üretim şimdilik devam etmekte.

En Pahalı Şehirler Sıralaması Değişebilir, Otomotiv Sektörü Ucuzlayabilir

BBC’nin kaynaklarında yer verdiği bir habere göre Economist Intelligence Unit’in tahmini doğrultusunda 2020 yılı maliyet raporu önceki yıllara ilişkin olarak ciddi bir farklılık gösterebilir. Seyahat ve turizm hareketliliğinin durağanlaşması arz talep dengesini eksi büyümeli olarak etkileyeceğinden fiyatlarda yaşanacak olası ucuzlama şehir bazlı maliyet hesaplamalarında da listenin ciddi derecede değişmesine sebep olabilir. EIU’nun baş ekonomisti Simon Baptist’e göre geçtiğimiz yıl en pahalı şehirler listesinin ilk iki sırasında yer alan Singapur ve Hong Kong’un bu yıl yerlerini kaybetmesi çok olası.

Şehirlerin pahalılık sıralaması haricinde farklı sektörlerde de fiyat değişikliği piyasaların beklentisi arasında yer alıyor. Örneği Korona Virüs etkisiyle Çin ve Japonya otomotiv pazarında yaşanan durağanlaşma, karantina sürecinde devam eden bazı üretimlerin satılmayarak stok fazlasına dönüşmesi karantina sonrası eklenecek yeni üretimlerle birlikte ürün bolluğuna ve otomotiv sektöründe ciddi ucuzlamaya sebep olabileceği düşünülüyor.

OECD: Korona Virüs’ün Yarattığı Ekonomik Kriz 2008’den Daha Büyük

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü OECD Korona Virüs sebebiyle üretim sahasında yaşanan durağanlaşmanın etkilerinin çabuk toparlanmasını beklemiyor. Genel Sekreter Angel Gurria salgının yarattığı ekonomik darbenin şimdiden 2008 ekonomik krizinin yarattığı etkiyi geçtiğini belirterek önümüzdeki günlerle global ve yerel piyasaların resesyon riskiyle karşı karşıya kalacağını belirtti.

BBC’ye konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gurria küresel büyüme hızının %1,5’a düşmesini beklemenin bile fazla iyimser olduğunu ifade ederken, oluşacak işsizlik ve şirketlerin iflası boyutunun ne derece sonuçlar doğuracağını hali hazırda kestiremediklerini ifade ediyor.

Korona Virüs Sebebiyle Kimi Sektörler Yıldızlaşabilir

Korona Virüs sebebiyle yaşanan psikolojik ve zihinsel değişim insanların iş yapış modellerini ve önceliklerini değiştirebilir.

Temel ihtiyaç sektörlerinde yapılan üretimler hariç dünyada yaşanan Ar-Ge çalışmaları ve ülkelerin Ar-Ge altyapısı oldukça önemli hale gelirken, iç pazarda talep edilen ürünlerin üretilmesi ve sektör bazlı global bir aktör olabilme fırsatı start-up ve girişimcilik ekosistemi dahil herkese yeni bir alanın habercisi olabilir.

İtalya’da bir grup genç 3D yazıcı ile sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu plastik yüz koruyucu maskeleri üretebilirken, ülkemizde meslek lisesi öğrencileri kumaş bazlı 3 aşamalı cerrahi maske ve önemli bir hijyen ürünü olan alkol bazlı dezenfektanların üretimine ciddi katkı sunuyor. Tüm bunların yanı sıra katma değeri yüksek ürünler arasında yer alan teknolojik ürünlerde insanlığa hizmet için önemli aşamalara dahil olabiliyor. Örneğin IBM firmasının geliştirdiği bir süper bilgisayar olan Summit Korona Virüs ile mücadele edebilecek 77 adet kimyasalı yaptığı çalışmalar doğrultusunda buldu. Bulunan kimyasalların salgına karşı ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

Zihinsel Sağlığı Korumak Oldukça Önemli

Korona Virüs sebebiyle yaşanan karantina ortamı sağlıklı bireylerin sosyal yetilerini kısıtlarken ev-ofis düzeninde çalışmaya başlayan pek çok çalışan yeni duruma adapte olmaya çalışıyor.

Salgınla ilgili oldukça ciddi evde kalma çağrıları yapılmasına rağmen bulunan ilk fırsatta kendini sokağa atan bireylerin ise özgürlüğün kısıtlanması ve klostrofobik iç güdülerle hareket etmesi olası. Ayrıca hijyen konusunda ortaya çıkan obsesif takıntılarda insanlığın bugününü, bilinçaltını ve yarınını etkiliyor.

Konu hakkında görüş bildiren uzmanlar, evde sosyalleşmenin yolunun egzersizlerden ve kişisel meditasyonlardan geçtiğini belirtirken, salgın esnasında ve sonrasında toplum sağlığının korunması için zihinsel sağlığın korunmasının oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar.

Evde Geçen Sürede Yapılabilecek Sosyalleşme Aktiviteleri

1- Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi çeşitli ücretli ve ücretsiz dijital platformlardan çeşitli film ve dizileri izlemek.
2- Yıllardır kişisel kütüphanenizde duran, hevesle aldığınız ve kapağını hiç açmadığınız değerli edebi yapıtları okumak.
3- Online oyunlar oynayarak sosyal çevrelerle diyalog halinde olmak.
4- Çeşitli spor egzersizleri, yoga ve meditasyon gibi ruh ve beden sağlığına katkı sağlayacak hobiler edinmek.
5- Online eğitimlere katılmak; yeni bir dil, yeni bir iş yapış metodu, yazılım vb. öğrenmek, mental gelişimi sağlamak.
6- Dünya kültür mirasının önemli parçaları arasında yer alan müzelerde sanal turla dolaşmak.
7- Google Scholar, dergipark gibi çeşitli kaynaklardan ilgi duyduğunuz bir alana yönelik akademik makaleleri incelemek.

Paylaş

Cevapla