İlk insanların günümüzde yaklaşık 60 bin yıl önce Afrika kıtasından dünyaya yayıldıkları tahmin ediliyordu.  Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan bir çalışma bu bilgiyi çöpe atmamıza neden olabilir.

Araştırmacıların İsrail sınırları içerisindeki Misliya Mağarası’nda keşfettikleri bir çene fosili insanların Ortadoğu’ya 177 bin yıl önce yerleştiğini gösteriyor. Tabii ki çene gerçekten bir insana aitse!

Araştırmacılar fosil üzerinde 3 farklı tarihleme yöntemi kullandı ve fosilin 177 ila 194 yaşlarında olduğunu doğruladı. Fosilin şekli ise bir Neanderthal’den çok Homo Sapiens’e benziyor. Science dergisindeki makaleye göre bu, ilk insanların Afrika’dan en fazla 194 bin yıl önce göç etmeye başladığını gösteriyor olabilir. Diğer antropologlar tarihe itiraz etmeseler de kalıntıların gerçekten bir insana ait olup olmadığı konusunda şüphe duyduklarını dile getirdiler.

Eğer fosil gerçekten bir insana aitse bu gerçekten şaşırtıcı bir bulgu. Çünkü ilk insanların Afrika’dan göç etmesine dair iki hakim model bulunuyor ve bu yeni tarih iki modele de uygun değil!

Hakim olan modellerden biri eski insanların Afrika’yı yaklaşık 40 ila 80 bin yıl önce büyük bir göçle terk ettiği yönünde. Diğer model ise ilk insanların 120 ila 130 bin yıl önce Afrika’yı terk etmeye başladığını ileri sürüyor.

Araştırmacı ekip keşfedilen çene ve dişlerin üç boyutlu taramalarını aldı ve bunları eski insan fosilleriyle karşılaştırdı. Damaktaki eğrilik, çene kemiğinin ve burun boşluğunun bulunduğu yerlerin Neandertal’den çok insana benzediğini gördüler.

Diş muayenesine liderlik eden biyolojik antropolog İsrail Hershkovitz, türümüzün biyolojik öyküsünün daha önce düşündüğümüzden çok daha eski olduğunu söyleyebileceğimizi belirtti.

Ancak bu görüşe katılmayan bilim insanları da bulunuyor. Bunlardan biri de Pittsburg Üniversitesi’nde fiziksel antropolog olarak görev yapan Jeffrey Schwartz. Schwartz, araştırmalara katılmadı ve fosilin insana ait olabileceği görüşüne katılmadığını belirtti. Dişlerin şeklini ve çene kemiğinin yüksekliğinin bir insana ait olmadığını belirten Schwartz, bu keşfin farklı bir akrabamzı olduğunu düşündüğünü söyledi. Hershkovitz ise eleştiriyi memnuniyetle karşıladığını ancak gösterimlerle değil de kanıtlarla tartışabileceğini belirtti.

Hershkovitz, bu argümanları desteklemek için fosili üç boyutlu baskıda kullanarak taramak istiyor. Eğer bu yapılırsa dünyanın her yerinden antropologlar dökümü daha yakından inceleyip geri dönüş yapabilirler.

Fosilin kime ait olduğunu bulmak için bir yöntem daha var: DNA. Fosilin DNA’sı insana ait DNA ile karşılaştırılarak bir sonuç elde edilebilir. Ancak bir sonuç elde etmek ufak bir ihtimal bulunuyor. İsrail’deki kuru ve sıcak hava koşulları bu umudu azaltıyor.

Çene fosilinin bir insana ait olup olmadığına dair anlaşmazlık sürse de bu fosilin bulunması ilk insanların dünyaya nasıl yayıldığı konusunda önemli fikir verebilir. Ancak şu an bir şey söylemek için oldukça erken.

Paylaş

Cevapla