Japon bir şirket disleksi problemi olan veya okuma güçlüğü çekenlerin hayatını kolaylaştırmak için kelimeleri sese dönüştüren akıllı gözlük geliştiriyor. 2012 yılından beri üzerinde çalışılan bu akıllı gözlüklerin fiyatı ise 47 dolar.

Oton Glass adı verilen bu gözlüklerin içerisinde iki küçük kamera ve kulaklık bulunuyor. Gözlüğün objektifinin yarısı, kullanıcının gözünü yansıtan bir ayna görevi görüyor. Bu sayede de içe bakan kamera kullanıcının göz hareketlerini takip edebiliyor.

Gözlüğün çalışma mekanizmasının ayrıntılarına bakacak olursak ilk olarak gözlük kullanıcılarının önlerindeki metinlerin fotoğrafını çekiyor. Ardından fotoğrafları Raspberry Pi bulut sistemine aktarıyor. Buluta aktarılan fotoğraflardaki metinler yapay zeka aracılığıyla analiz ediliyor ve daha sonra kulaklıkta oynatılabilecek bir sese dönüştürülüyor. Eğer metinler sistem tarafından okunamazsa gerçek bir kişi metinleri okuyarak sorunu kısa sürede çözüme ulaştırabiliyor.

Ancak elbette Oton Glass’ın da birkaç dezavantajı var. Dezavantajlarından biri teknolojinin fotoğraf çeken ve bunları ses haline getiren bir Google Çeviri gibi çalışması.  Bir diğeri ise uygulamayı kullanmak için telefonunuzu çıkarıp metninin gözlük aracılığı ile fotoğrafını çekmek gibi oldukça meşakkatli bir yol izlemek zorunda kalmanız.

Fotoğraf: Oton Glass

Oton Glass’ın üreticileri teknolojilerini Japonya’nın Kickstarter’ı olarak kabul edilen Campfire üzerinden kitlesel fonlamaya açtı. Şimdiye kadar şirket Campfire üzerinden 1.236,500 Yen (yaklaşık 11.573,64 dolar) topladı. Hedeflediği rakam ise 10.000.000 Yen.

Kelimeleri sese çeviren bu tarz teknolojilerde oldukça ilkel olsa da pek çok insan tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İnsanlar bu teknolojiyi kullanarak yaşam kalitesini büyük oranda artırıyor.

Araştırmacılara göreyse  teknoloji ilerledikçe bu ve benzeri teknolojileri daha çok göreceğiz.

Paylaş

Cevapla