Güçlü, iletken ve ısıya dayanıklı bir malzeme olan karbon nanotüpler, bu benzersiz özelliklerinden ötürü genellikle askeri alanda kullanılıyor. Cincinnati Üniversitesi’ndeki mühendisler, cep telefonlarını şarj edebilecek giysiler üretebilmek için Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü ile bir ortaklık kurdu.

Cincinnati Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Koleji, askeri teknoloji uygulamalarını geliştirebilecek araştırmalar yapmak için Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ile beş yıllık bir anlaşma imzaladı.

Cincinnati Üniversitesi’nin profesörlerinden Vesselin Shanov ve Mark Schulz bu projeyi birlikte yürütüyor. İkili, elektrik, elektronik ve elektromekanik mühendisliğindeki uzmanlıklarını elektroniği çalıştıran akıllı malzemelerin üretilmesi için kullanıyor.

Shanov’a göre bu çalışma konusundaki en büyük zorluk karbon nano tüplerin özelliklerini güçlerinden, iletkenliklerinden ve ısı direncinden faydalanmak için çevirmek. Ayrıca karbon nano tüplerin, ağırlığı azaltmak ve yakıt verimliliğini artırmak için otomobil ve uçaklarda kullanılan bakır tellerin yerini alabileceği belirtiliyor.

Schulz, karbonun içtiğimiz ya da kullandığımız suyu filtrelediğini ve bize yeni biyometrik sensörler aracılığıyla yaşamlarımız ve bedenlerimiz hakkında daha fazla bilgi vereceğini ifade ediyor.

Karbon, ileride polyester ve diğer sentetik elyafların da yerini alacak. Ayrıca karbon nanotüpler dünyada bulunan en siyah nesneler olduğundan, görünür ışığın yüzde 99.9’unu emer.

Geçmişte üretim alanındaki liderin metaller olduğuna dikkat çeken Schulz, artık pek çok üretim bandında metallerin yerini karbonun alacağını ve yeni bir karbon dönemi olacağını belirtti. Kısacası artık karbon yeni siyah olacak!

Cincinnati Üniversitesi’nin Nanoworld Laboratuvarı, 2007 yılında yaklaşık 2 santimetrelik bir nanotüp üreterek dünya rekoru kırdı. Aradan geçen 11 yıl elbette laboratuvarlardaki teknolojiyi de etkiledi. Şu anki gelişmiş teknoloji ile daha uzun nanotüpler üretilebilir.

Nanotüp üretimini tekstile benzeten Shanov, bunların bir makine ipliği gibi monte edilebileceğini ve sensörler aracılığıyla sudaki ağır metalleri, süper kapasitörler ve piller de dahil olmak üzere enerji depolama cihazlarında kullanabileceğimizi söylüyor.

Ordu için bu, askerin yükünün büyük kısmını oluşturan ve giderek artan sayıda elektronik parçayı şarj eden ağır pillerin değiştirilmesi anlamına gelebilir. Işıklar, gece görüşü ve haberleşme cihazları gibi.

Paylaş

Cevapla