Son yıllarda kişisel sağlık cihazları ciddi bir yükseliş içerisinde. Özellikle giyilebilir ürünlerle başlayan popülarite artık evde kendi kendinize kan örneği alabileceğiniz cihazlara kadar uzanmış durumda.

Drawbridge Health’in avuç içi büyüklüğünde geliştirmiş olduğu bu cihaz başka bir laboratuvarda yapılması gereken testler için sadece birkaç damla kan alıp saklayabilme kapasitesine sahip bir teknoloji kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde kişi ikinci bir kişiye ihtiyaç duymaksızın kendi kanını alabiliyor ve kartuşunda saklayabiliyor. Cihazın tamamını laboratuvara göndermek yerine de sadece kartuşu göndermesi yeterli oluyor.

Drawbridge Health’in cihazı doktora gittikten sonra bir de laboratuara gitmeyi sevmeyen herkes için oldukça ideal bir ürün. Ayrıca cihaz üst kolunuzdan sadece bir iki damla kan aldığı için iğneden nefret eden ve korkanlara da rahat bir nefes aldırıyor.

Drawbridge, tıbbi alandaki tek kan teşhis aracı değil. Bunun gibi başka kan teşhis araçları da bulunuyor. Ki girişimin de en büyük rakibi olan Theranos bunların biri.  Theranos, tek bir kan damlasıyla yüzlerce hastalığı teşhis etmeyi taahhüt eden bir girişim.  Ancak iki şirketin ayrıldıkları çok önemli bir nokta var. O da Theranos’un aksine Drawbridge sadece kan topluyor, test yapma gibi bir teknolojiye sahip değil. Ayrıca Theranos son dönemde yaşadığı krizler sebebiyle tartışmalı bir konumda bulunuyor.

Buraya kadar her şey oldukça iyi. Ancak Drawbridge Health’in aşması gereken birkaç engel var. Bunların en önemlilerinden biri de Amerika Gıda ve İlaç İdaresi. Çünkü cihaz tıbbi statüde ve bunun için FDA’nın onayını almak zorunda.

Paylaş

Cevapla