Bilim insanları kalp yetmezliğini tarihin tozlu sayfalarına gömmek için harekete geçti ve düzensiz atan kalbi nazikçe sıkıp, kalbe yardımcı olan bir robot geliştirdi. Cihaz henüz insanlar üzerinde test edilmemiş olsa da kalp yetmezliğine sahip insanların hayatlarını kurtarabilecek potansiyelde olduğu iddia ediliyor.

Dünyada en az 26 milyon kişi kalp yetmezliği çekiyor. Bunların birçoğu da konjenital hastalıklarla doğduğu için kalpleri yeterince kan pompalayamayan çocuklar. Çalışanın yazarlarından ve aynı zamanda Boston Çocuk Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde ameliyat profesörü yardımcılığı yapan Nikolay Vasilyev, kalp yetmezliği durumlarında en iyi seçeneğin elbette organ nakli olduğunu belirtiyor. Ancak bağışçı yetersizliğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İnsanlar organ beklerken kalplerine ventriküler için yardımcı cihazlar veya VAD’ler yerleştiriliyor. Bu cihazlar kalpten gelen kanları dolaşımdaki damarlara yönlendirmek için suni tüpler kullanıyor ancak bunlar yine de ciddi sorunlara neden olabiliyor. Örnek verecek olursak tüplerde kan pıhtıları oluşabiliyor ve bu da kişinin felç riskini ciddi ölçüde artırıyor. Kan pıhtısını önlemek için bu sefer VAD’li hastaya kanı seyreltici ilaçlar veriliyor ancak bu kez de tehlikeli kanamalar meydana gelebiliyor.

Harvard’daki araştırmacılar da tüm bunları inceleyip daha iyi bir çözüm yolu bulmak için çalışmalara başladı. Bu yılın başlarında da kalbi çevreleyip silikon “kol” işlevi gören yumuşak bir robot yarattılar. Robot kalbi nazik şekilde sıkıştırıyor ve böylece daha rahat kan pompalayabiliyordu.

Robot, kalbin bir tarafını saran sert ve yarım ay şeklindeki bir çerçeve, kalbin içine yerleştirilen bir  “çapa” ve kalbi nazikçe sıkma işlemini gerçekleştirmek için kullanılan, eğilip bükülebilir, yumuşak, kasa benzeri bir bant olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Science Robotic, dergisinde yayımlanan araştırma raporuna göre araştırmacılar geliştirdikleri bu cihazı laboratuvarda farklı kalp yetmezliği tiplerine sahip domuzlar üzerinde başarılı şekilde test etti.

Payne et al., Sci. Robot. 2, eaan6736 (2017)

Robotun Çalışma Mekanizması

Üretilen bu yeni robotik cihaz tüm kalp yerine yarısına hedefleniyor. İnsan kalbi, ventriküler olarak adlandırılan iki odadan oluşmaktadır. Sağ ventrikül akciğerlere sol ise kalbe kan pompalar. Eğer bir insanda kalp yetmezliği bulunuyorsa bu bazen bir bazen de iki ventrikülerin düzgün çalışmadığı anlamına gelir. Harvardlı araştırmacıların ürettiği robotla her iki ventrikülere odaklanmak yerine sadece düzgün çalışmayana odaklanmak amaçlanmıştır.

Vasilyev’e göre robot şu an kullanılan VAD’lerin aksine yapay tüplerle kan dolaşımını değiştirmiyor. Bu bilginin doğru olması hastaların kanama ve felç gibi komplikasyonlarını önlemek için daha az kan seyreltici ilaç kullanılması anlamına geliyor.

Payne et al., Sci. Robot. 2, eaan6736 (2017)

Ancak cihaz yine de mükemmel değil. İnsanlar üzerinde kullanılmaya başlaması içinse mükemmel ve kusursuz olmak zorunda. Bunun için de uzun vadeleri klinik araştırmalar ve testler yapılması, güvenilir ve etkili olduğunun kanıtlanması gerekiyor. Gelecekte cihazın teknik açıdan çok iyi bir noktaya geleceği, hastaneleri boşaltmak için hava pompalama kutusunun taşınabilir hale getirilebileceği belirtilse de şu an bunun için “oldukça uzak bir hedef” diyebiliriz.

Bilim insanlarına göre cihaz bir iki yıl içerisinde kullanıma sunulacak. Cihazın özellikle kalp yetmezliği çeken çocukların hayatında bir değişim yaratması bekleniyor.

Paylaş

Cevapla