Kaliforniya 1 Ocak 2020’den sonra inşa edilecek müstakil ev ve apartman dairelerinde güneş enerjisi panellerini zorunlu kılan ilk ABD eyaleti oldu.

Güneş panellerini içeren yasa tasarısı uzun zamandır gündemdeydi. Yapı Standartları Komisyonu, 5 Aralık’ta son kez bir araya geldi ve yeni yasa için oy kullandı. Toplantı sonucunda yasanın yürürlüğe girmesi için gereken son onay da çıkmış oldu.

Böylece Kaliforniya’da 1 Ocak 2020’den sonra inşa edilecek müstakil evler, apartmanlar ve az katlı daireler çevre dostu enerji üretimine geçecek. Uzun nesnelerle (ağaçlar ve yüksek binalar gibi) engellenen ya da panellere yer olmayan evler tek istisna olarak kabul edilecek. Yeni yasa, ABD’de türünün ilk örneği ve ülkenin geri kalanı için de örnek teşkil edebilir.

Son derce heyecan verici olan bu çevre dostu atılımı eleştirenler de var. Bölgede zaten yüksek olan konut fiyatlarını iyice şişireceğini belirtiyorlar. Ayrıca kayda değer bir enerji tasarrufu sağlayabileceğine inanmıyorlar.

Yasayı savunanlar ise güneş paneli teknolojisinin uzun vadede büyük tasarruf sağlayacağını belirtiyor. Ev sahiplerinin 25 yılda yaklaşık 60.000 dolar tasarruf edebileceğini tahmin ediyorlar. Ayrıca, özellikle yoğun saatlerde elektrik şebekesindeki genel gerilimi azaltabileceğini de düşünüyorlar.

Şu ana kadar güneş enerjisine 42 milyon dolar yatırım yapan Kaliforniya bu alanda en önde gelen eyalet. Eyalette geçen yıl kullanılan elektriğin yüzde 16’sı güneş enerjisinden elde edildi. Şimdi ülkede hangi eyaletlerin Kaliforniya’yı takip edeceği merak konusu.

Paylaş

Cevapla