NASA, geçtiğimiz hafta temmuz ayından beri Johnson Space Center’da bulunan James Webb Uzay Teleskobu’nun sonunda devasa kriyojenik test odasından çıkarıldığını duyurdu.

Teleskobun uzayın soğuk koşullarına hazır olup olmadığını anlamak için yapılan test yaklaşık 100 gün sürdü. Bu süre içerisinde teleskop süper soğuk hava koşullarının hakim olduğu kriyojenik odada bırakıldı. Teleskobun sıradaki test yeri ise California.

James Webb Uzay Teleskobu (JWST) en güçlü uzay teleskobu olacak

Dünya’dan bir milyon mil ötede bir yörüngede dolaşması hedeflenen teleskop, bilim insanlarının evrenin en derin ayrıntılarını görmelerine ve böylelikle de oluşan galaksiler hakkında daha fazla fikir sahibi olmalarına yardımcı olacak. Ve en önemlisi de NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’ndan altı kat daha fazla büyük yansıtıcılara sahip olan JWST, Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin atmosferlerini de inceleyebilecek. Ve bunu son derece yüksek çözünürlükte yapacak.

Ancak NASA’nın bu muhteşem teleskopla ilgili emin olması gereken noktalar var. Örneğin teleskop hem fırlatma hem de zorlu uzay ortamına dayanacak kadar sağlam mı? NASA’nın bu sorulara hiç düşünmeden olumlu yanıt vermesi gerekiyor. Bunun için NASA, kriyojenik testten önce teleskobu Maryland’daki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki akustik ve titreşim testlerine aldı. Geçtiğimiz aralık ayında JWST bu teste “beklenmedik bir tepki” verdi ve NASA testleri geçici olarak durdurdu. Uzun çalışmalar sonucunda sorunun kaynağı bulundu ve teleskop Houston’a taşınmadan önce testi tamamladı.

Teleskobun şimdiki durağı Northrop Grumman’da yer alan Redondo Beach. Burada JWST’nin ana aynası “güneş siperliği” ile birleşecek. Bu siperlik teleskobun aşırı ısınmasını önlemek için tasarlamış bir yapıdır. JWST’nin kızılötesi ışıkta gözlem yapabilmesi gerekir. Bu da teleskobun düzgün için aşırı soğuk havada bile düzgün çalışmasını ifade eder. Kapton adı verilen ince bir materyalden oluşan güneş siperliği güneşin yoğun ısısını engeller.

NASA bu siperliğin oldukça zor ve karmaşık bir kurulumu odluğunu düşündüğü için teleskobun lansmanını 2018 sonundan 2019 baharına erteledi. Ancak JWST güneş siperliği ile birleştirildikten sonra teleskobun üzerine birkaç bileşen daha yüklenecek. Sonuçta uzay aracı az ya da çok tamamlanmış olacak.

Northrop Grumman’da bazı ek testlere tabi tutulacak olan JWST, ardından fırlatılması için Fransız Guyanası’na gönderilecek.

 

Paylaş

Cevapla