‘Bilgi’yi sanayi ile buluşturma ve ticarileştirme hedefiyle önemli çalışmalara imza atan İTÜNOVA TTO’da Ekrem Özcan, Genel Müdürlük görevini Dr. Ercan Çitil’den devraldı.

İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Ekrem Özcan

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji transfer ara yüzü olarak hizmet vermek amacıyla Ocak 2014 yılında kurulan İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi bugüne kadar 572 akademisyenle gerçekleştirdiği 720 projede toplamda 215 Milyon TL’lik proje hacmine ulaşarak Ar-Ge ve inovasyonun merkezinde yer almayı başardı.

Hedef 1 Milyar TL

İTÜNOVA TTO’daki yeni süreçle ilgili görevi devralan Özcan şunları söyledi; “Geçtiğimiz 6 yıl boyunca Sayın Dr. Ercan Çitil, İTÜNOVA TTO’nun proje hacminin büyümesine ve ülkemizde gelişen teknoloji transferine büyük katkılarda bulunarak öncülük etti. Biz de devraldığımız bayrakla 2020’ye hedef büyüterek girdik. Toplam hacmimizi 1 Milyar TL’nin üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Yeni dönemde teknoloji transferinde sanayi ile akademisyenlerin katma değer üretme noktasında daha fazla aktif rol alacağız.”

ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Ekrem Özcan; mezuniyet sonrası Aselsan’da, Temsa’da ve Turkcell’de görevler almıştır. İTÜ Otomotiv Teknolojileri Ar-Ge Merkezi (OTAM) Genel Müdürü ve TOSB İnovasyon Merkezi Genel Koordinatörü görevlerini de yürütmekte olan Özcan’ın girişimci geliştirme, pazarlama stratejileri ve işletme üzerine yayınlanmış 5 kitabı bulunmaktadır.

İTÜNOVA TTO Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji transfer ara yüzü olarak hizmet vermek amacıyla kurulan İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ‘bilgi’yi sanayi ile buluşturmayı ve ticarileştirmeyi hedeflemektedir. İTÜ’de geliştirilen akademik çalışmaları ve yeni teknolojileri, sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkemizin ulusal kalkınmasına katma değer sağlamak amacıyla sanayiye sunmaktadır. Kuruluşundan bu yana oldukça önemli başarılara imza atan İTÜNOVA TTO, 200’ün üzerinden patent ve 700’ün üzerinde proje hayata geçirmiştir.

Paylaş

Cevapla