İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesinin bilim editörü Ian Sample’ın yaptığı habere göre, İsrail’in geçtiğimiz nisan ayında yaşanan kazayla birlikte Ay’a çakılan uzay aracı Beresheet’te binlerce su ayısı bulunuyordu. Sample haberinde, “Ay’da yaşam bulma ihtimali arttı. Fakat bu canlılar uzaylı değil, uzay aracı Ay’a çarptığında ortaya saçılan canlılar” ifadelerini kullanarak bilim dünyasının dikkatlerini çekmeyi başardı.

Su ayıları dünyanın en dayanıklı canlısı olarak nitelendirilirken, canlının uzay koşullarında bile hayatta kalmayı başararak oldukça büyük bir mucizete imza attığı belirtilebilir.

Uzay Aracı Beresheet’e seferi öncesi su ayılarını yükleyen, ABD merkezli Arch Mission Foundation’dı.

Arch Mission Foundation’ın amacı, dünyanın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak olarak dikkati çekiyor. Örgütün kurucusu Nova Spivack konu ile ilgili yaptığı değerlendirme de “Bizim kargomuz o görevden sağ çıkan tek şey olabilir” şeklinde görüş belirtti.

Tardigrad ya da daha yaygın olan ismiyle su ayısının kesin olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayılarının dinazorların ortaya çıktığı ve yok olduğu dönemlerde de yeryüzünde yaşadığı bilinen bir gerçek.

Beresheet ile ilgili yaşanan bu sansasyonel gelişmeyi birinci sayfasından okuyucuları ile paylaşan duyuran Guardian Gazetesi’ne konuşan konuşan Edinburgh Üniversitesi’nden astrobiyolojist doktora öğrencisi Philippe Reekie, su ayılarının Ay’da hayatta kalmaması için hiçbir neden bulunmadığını belirtmiş durumda.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Philippe Reekie, “Ay’da yaşamın önündeki ana engeller atmosfersizlik ve yüksek radyasyon ama su ayıları bu iki koşulda da hayatta kalabiliyor” diyerek yaşanan gelişmenin bilim dünyası için çok fazla sürpriz içermediğini vurguladı.

Öte yandan su ayılarının ayda yayılması ve çoğalması pek de mümkün görünmüyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Poznan Üniversitesi’nden astrobiyolojist ve su ayısı uzmanı Lukasz Kaczmarek, su ayılarının hayatta kalmayı zorlaştırıcı bu tür koşullarda vücutlarını koruma altına almak için hareketsizleştiğini, tekrardan hareket edebilmeleri için suya ihtiyaç duyduklarını söyleyerek su ayılarının üreme ve çoğalmak eylemlerinin pek mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Paylaş

Cevapla