İskoçya rüzgâr türbinlerinin fazlalığı ile bilinen bir ülke ancak bu rüzgâr türbinlerinden ne kadar elektrik üretildiği konusunda net bir bilgi yayınlanmamıştı. WeatherEnergy tarafından yayınlanan rapora göre İskoçya’nın rüzgâr santralleri, 2019 yılı Ocak ve Haziran ayları arasında saatte 9,8 milyon W enerji üretti. Bu değer, neredeyse ülkedeki evlerin elektrik ihtiyacının iki katı.

İhtiyaçlarımız ne olursa olsun bunları elde etmek için doğa dostu yöntemleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak hem bizleri hem de doğayı korumaya yarar. Çevreyi korumanın ve kaynakları verimli kullanmanın farkında olan ülkelerden biri olan İskoçya, ülkesine bolca rüzgâr türbini kurarak yenilenebilir enerjiye yatırım yaparken, bugünlerde sonuçları açıklanan bir rapora göre kurduğu santrallerin nimetlerinden fazlasıyla faydalanıyor.

WeatherEnergy’nin paylaştığı verilere göre Britanya Adaları’nda bir ülke olan İskoçya, rüzgâr enerjisini kullanmayı o kadar iyi başarmış durumda ki türbinlerden elde edilen, ülkedeki evlerin iki katına yetecek kadar yüksek bir seviyede. İskoç hükûmeti konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, enerji tüketiminin yarısını yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beslemeyi ve 2050 yılına kadar enerji altyapısından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını tamamen yok etmeyi planladıklarını sık sık dile getiriyor. İskoçya’nın sınır komşusu olan İngiltere de bu yolda bir adım attı ve kendini kömür enerjisinden tamamen soyutladı.

İskoçya’nın Başkenti Edinburgh’dan Bir Görünüm

İskoçya ve İskoçya gibi rüzgâr enerjisi bolluğu olan diğer bölgeler, ürettikleri enerjiyi başka bölgelere de satabilirlerse kendi rüzgâr santrallerine sahip olmayan ülkeler de zararlı elektrik kaynaklarına bağlılıklarını azaltabilir. Böylelikle dünya çapında doğanın korunması adına farkındalık artabilir ve daha fazla korunma sağlanabilir.

Tabii İskoçya’nın bu durumuna diğer ülkelerin uyabilmesi biraz zor olabilir. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi kaynakları verimli kullanabilmek için ülkelerin coğrafi konumları da önemli rol oynuyor. İskoçya, güçlü rüzgârlara, geniş kıyı şeridine ve enerji üretimini kolaylaştıran başka doğal etkenlerin avantajına da sahip. Umuyoruz ki günün birinde zararlı kaynaklardan tamamen kurtulup çevre dostu enerji üretimi yapacağımız günleri görebiliriz.

Paylaş

Cevapla