Dünyaca ünlü girişimci Elon Musk, Mars’a seyahat çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Musk yönetiminde çalışmalarını sürdüren SpaceX insanları Ay ve Mars seyahatine çıkaracak uzay gemisi Starship’in son hali Teksas’ın Boca-Chica bölgesindeki Cape Canaveral uzay üssünde gerçekleştirilen lansmanla tanıttı. Lansmanda Musk ayrıca Starship’in ilk yörüngesel uçuşunu gelecek altı ay içinde gerçekleştireceğini de söyledi.

SpaceX’in 5 milyar dolar harcayarak geliştirdiği Starship, uzayda macerasına çıkmak için gün sayıyor. Musk’ın Mars ve Ay’a seyahat planları içinde oldukça önemli bir yere sahip olan yeni nesil uzay aracı, paslanmaz çelik alaşım malzemeden inşa edilen dış yüzeye sahip.

Musk, cumartesi günü Teksas’ın Boca-Chica bölgesindeki Cape Canaveral uzay üssünde gerçekleştirilen etkinlikte, Starship’in geldiği son noktayı paylaştı. Kendisini dinleyen uzay meraklılarına ve gazetecilere etkileyici bir sunum yapan SpaceX CEO’su, Starship için planlanan zaman çizelgesini paylaşmayı da ihmal etmedi.

Aynı zamanda elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın da CEO’su olan Musk, ilk yörüngesel uçuşun önümüzdeki altı ay içinde yapılabileceğini, 2021 yılında ise mürettebatlı uzay misyonlarının gerçekleştirileceğini aktardı.

Geliştirilen Starship uzay aracını uzay medeniyeti olma yolunda kritik bir adım olarak nitelendiren milyarder girişimci, asıl büyük atılımın hava yolculuğu gibi uzay yolculuğunun da yapılabilir hale gelmesi olduğunu vurguladı.

“Uzay yolculuğunun uygulanabilmesi için uzay aracının yeniden kullanılabilir bir yapıda olması gerekiyor” diyen Musk, çalışmaları bu doğrultuda ilerlettiklerini belirtti.

İnsanları Ay’a ve Mars’a götürmek için tasarlanan Starship, SpaceX’in yeniden kullanılabilir uzay araçları serisinin en yeni üyelerinden birisi. Gemi, 5350 ton itiş gücü üretirken içerisinde 40 kabin, 1 mutfak ve 1 barınak yer alacak.

Hatırlayacağınız üzere Musk, geçtiğimiz yıl Japon milyarder Yusaku Maezawa’yı Starship’in ilk özel yolcusu olarak seçmişti. 42 yaşındaki girişimci, kendisine eşlik edecek birçok sanatçıyla 1 hafta boyunca eşsiz bir uzay macerasına çıkacak.


Tam 11 yıl önce ilk başarılı uzay misyonunu gerçekleştiren SpaceX, bugüne kadar 78 lansmana imza attı. Dünya’ya geri dönme özelliğine sahip, dünyanın ilk ve tek operasyonel yeniden kullanılabilir roket ve uzay aracı Starship’i geliştirilen ABD’li şirket, Ay ve Mars’a yapacağı uçuşlarla yeni bir dönemin kapısını aralamak istiyor.

Paylaş

Cevapla