Çinli şirket Baidu’nun yapay zeka araştırmaları ekibi geçtiğimiz günlerde oldukça iddialı bir rapor yayınladı. Rapora göre ekip, sinir ağlarını kullanarak birkaç saniyelik ses kayıtlarından sesleri analiz edip klonlayabilen bir program geliştirdi! Üstelik bu program sadece sesi taklit etmekle kalmıyor aynı zamanda başka bir cinsiyet veya aksana göre değiştirebiliyor.

Programla oluşturulan sesleri buradan dinleyebilirsiniz.

Baidu Deep Voice araştırma ekibi, 2017 yılında 30 dakikalık bir eğitim materyali ile sesleri kopyalayabilen bir teknoloji geliştirmişti. Şu anki teknoloji önceki çalışmaların verimli bir ürünü.

Adobe, sadece 20 dakikalık bir sesi taklit edebilen VoCo adlı bir programa sahip. Kanadalı startup Lyrebird ise yalnızca bir dakikalık sesleri taklit edebiliyor. Baidu’nun yeni teknolojisi ise bu süreyi önemli, ölçüde kısaltmış oldu.

Bu teknoloji ilk bakışta 90’lı yıllarda “Çığlık” ve “Evde Tek Başına” gibi filmler sayesinde popüler hale gelen ses değiştirme teknolojisinin bir üst versiyonu gibi gözükse de aslında duruma daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor. Konuşma yeteneğini kaybetmiş bir kişi veya çocuğundan uzak yaşamak zorunda, aynı zamanda da onu sakinleştirmesi gereken bir ebeveyn için bu teknolojinin avantajlarını düşünün. Bu teknoloji ayrıca akıllı asistanlarda da kullanabilecek.

Tüm bu avantajların yanında bu teknolojinin pek çok teknolojide olduğu gibi istismar edilme riski var. İnsanlar klonlanmış bir sesi dinledikten sonra sesin gerçek mi yoksa klon mu olduğuyla ilgili bir puanlama yaptılar. Sonuç ise gerçekten oldukça ilginç. Klonlanmış ses 4 üzerinden 3,16 puan aldı. Yani büyük bir çoğunluk sesin gerçek olduğunu düşündü. Ki bu da yapay zeka destekli dolandırıcılık faaliyetlerinin ne kadar olası olduğu hakkında önemli bir fikir veriyor.

Yapay zeka kullanarak video veya fotoğraftaki bireylerin yüzlerini değiştirmek şu an oldukça popüler. Hatta bazı programlar sıfırdan video oluşturmayı sağlayabiliyor. Ancak bu teknolojinin yanlış ellerde ve sesleri klonlayabilen bir teknoloji ile birleştiğini düşünün. Bu çok daha fazla dolandırıcılık ve şantaj anlamına gelebilir.

Paylaş

Cevapla