Yüzlerce yapay zeka araştırmacısıyla yapılan bir anket çalışması, önümüzdeki 45 yıl içerisinde yapay zekanın tüm işlerde insanlardan daha işlevsel ve yüksek performanslı olacağı tezini ortaya koydu.

Yapay zekanın birçok aktivitede ustalaşması için ise bundan çok daha az zaman yeterli olacak. Araştırma, makinelerin 2024 yılında tercüme işlerinde, 2026’da tez yazımında, 2027’de kamyon sürmekte, 2031’de perakendecilikte, 2049’da çok satan kitap yazmakta ve 2053’te ameliyat operatörlüğünde insanlardan daha iyi olacağını öngörüyor. Araştırmacılar, önümüzdeki 120 yılda tüm insan işlerinin makineler tarafından otomasyona bağlanacağı görüşünde.

Oxford ve Yale Üniversiteleri tarafından oluşturulan anket, bu alandaki en büyük iki konferans olan Conference on Neural Information Processing Systems ve International Conference on Machine Learning’e katılan yapay zeka araştırmacılarına gönderildi; toplam 352 bilim insanından yanıt aldı.

Berkeley’deki Machine Intelligence Research Institute’ten Katja Grace, “Araştırmanın çok geniş kapsamlı sosyal sonuçları var.” diyor. Örneğin, öğretmenler öğrenciler tarafından yazılan bir tez ile yapay zeka tarafından yaratılan arasındaki farkı nasıl anlayacak?

Neyse ki insanlar bu sorunları çözmek için etrafta olacak. Medyanın yapay zekanın tehlikelerine dair yaptığı haberlerin aksine, araştırmacılar makinelerin insan ırkının sonunu getirmesine yalnızca yüzde 5 ihtimal veriyorlar.

Yapay zeka halihazırda birçok alanda insanlara üstünlük kuruyor. Google DeepMind’ın yapay zekası AlphaGo, dünyanın en iyi Go oyuncusu yenerek büyük ses getirmişti. Diğer sistemler profesyonellerden daha iyi dudak okuyabiliyor veya dedektiflere polis verilerini incelemekte yardımcı oluyor.


Referans: http://arxiv.org/abs/1705.08807

Paylaş

Cevapla