Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Maryland Yaşayan Miras Kurumu’nda, fizikçiler, araştırmacılar, havacılık mühendisleri ve çeşitli uzmanlar tarafından geliştirilen drone ile bağışçıdan alınan böbrek Baltimore’daki hastaya nakledildi. Drone tasarımcıları, insansız hava araçlarıyla yapılan teslimatın çok yakında organ naklinde en hızlı, güvenilir ve en ucuz yöntem haline geleceğini söylüyor.

Organ naklinde zaman oldukça önemli. Zira organ, donörden alındıktan sonra en kısa süre içerisinde hastaya nakledilmesi organ nakli operasyonunun başarılı olması açısından hayati önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Maryland Üniversitesi’nin yürüttüğü operasyonda drone’un Baltimore’daki hastaneye böbreği ulaştırması 5 dakika sürdü. Bir organın bağışçıdan hastaya nakledilmesinin birçok aşaması var. En önemli ve en karmaşık kısmı organın hastaya nakledilmesi, ikinci önemli kısım ise taşıma süreci. Normalde organlar ticari ya da kiralık uçaklarla taşınıyor. Bazen yoğun hava trafiği, organın uçakta kalmasına yol açıyor.

ABD içindeki organ nakillerinden sorumlu Organ Paylaşımı Birleşik Ağı’nın verilerine göre, bağışçıdan alınan organların yüzde 1,5’i hastaya ulaştırılamıyor. Yüzde 4’ünün de hastaya ulaşması birkaç saat gecikiyor. Drone kullanılan tarihi nakil öncesinde organların bekletildiği çözelti, kan tüpleri ve bazı başka tıbbi materyaller aynı şekilde taşınarak testler yapıldı. Nihayet organ da başarılı bir şekilde hastaya ulaştırıldı.

Bu çalışmalarda birçok ilk de gerçekleştirildi. Örneğin, ulaştırılan organın yol boyunca izlenmesi ve korunması için yüksek teknoloji içeren özel bir cihaz da tasarlandı.

Testlerin yapıldığı laboratuarın direktörü Anthony Pucciarella, “Gereğinden çok daha fazla cihaz ürettik, çünkü yükün taşınması için mümkün olan her şeyi yapmak istedik.” Yedek pervaneler, motorlar, bataryalar, güç dağıtım panosu, drone’um düşmesi ihtimaline karşı paraşüt sistemi, güvenlik önlemi olarak alete yerleştirildi.

Maryland Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı James Clark, “Büyük buluş. Sadece mühendislik açısından bakıldığında şaşırtıcı olduğu gibi, daha farklı, büyük bir amaç söz konusu. Bu teknolojiyle ilgili değil, bu insan hayatını geliştirmekle ilgili” derken Clark’a göre bu gelişme, bağışla gelen organların sayısının artmasına ve nakillerin çok daha kolaylaşmasına yol açacak.

Paylaş

Cevapla