Ay’a inen dördüncü ülke olmak için 22 Temmuz’da Chandrayaan-2 aracını uzaya gönderen Hindistan’ın, Ay’a iniş denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Ay’ın güney kutbunda su arayan ilk uzay aracı olması için tasarlanan Chandrayaan-2’nin Hindistan’ı ‘Ay’a inen 4. ülke’ olarak tarihe geçirmesi planlanıyordu.

Hindistan’ın Ay’ın Güney Kutbu’na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirmek için yaptığı 5 Eylül 2019 günü saat 22 civarında gerçekleştirdiği girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Chandrayaan-2, yaklaşık 1 buçuk aylık yolculuğunun ardından Ay’ın güney kutbuna bir iniş gerçekleştirmeye çalıştı ancak yüzeye 2 kilometre kala araçla iletişim koptu.

İçerisinde bulunduğu Pragyan robotik aracını Ay’ın güney kutup bölgesine indirme planları olan Chandrayaan-2, Ay’ın güney kutup bölgesinde su arayan ilk uzay aracı olacaktı. Hindistan, bu başarısız inişin ardından Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’den sonra Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olma fırsatını kaçırdı.

Chandrayaan-2”nin Seyahat Adımları

Başarısız iniş sonrası Hindistan Başbakanı Narendra Modi umutsuzluk ve üzüntü içindeki Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu ekibine moral verdi. Hint uzay ajansından yapılan açıklamada, uzay aracının yüzeyden 2.1 kilometre kala olması gerektiği gibi çalıştığı ifade edilirken, olaya ilişkin elde edilen verilerin incelenmekte olduğu kaydedildi.

Yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Chandrayaan-2 aracı hem Ay’ın güney kutbunda su arayacak, hem de Ay yüzeyindeki sarsıntıları ölçecekti.

Paylaş

Cevapla