Hindistan’ın Ay’ın karanlık yüzüne indirmeyi planladığı Chandrayaan-2 adlı uzay aracı, Sriharikota Uzay İstasyonu’ndan 22 Temmuz 2019’da başarıyla fırlatıldı. Fırlatılan uzay aracının 23 gün sonra Ay’ın yörüngesine girmek için manevralara başlaması bekleniyor.

Chandrayaan-2’nin toplam 48 gün süren bir yolculuktan sonra Ay’ın, hakkında çok az şey bilinen güney kutbuna inmesi planlanıyor. Uzay aracının gerçekleştireceği inişin güney kutbuna önceki denemelere nazaran daha yakın bir noktadan başlaması ve daha yumuşak olması hedefleniyor.

Chandrayaan-2 adlı uzay aracı

Temmuzun üçüncü haftası planlanan fırlatma işlemi, roketin ateşlenmesine 56 dakika kala iptal edilmiş ve 22 Temmuz tarihine ertelenmişti.

Ay Aracı 2 anlamına gelen Chandrayaan-2’yle Ay’a ilk defa inmeyi hedefleyen Hindistan, süreçte planlanan her şeyin yolunda gitmesi halinde ABD, Çin ve eski Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’ın yüzeyine “yumuşak iniş” yapmayı başaran 4. ülke olarak tarihe geçecek.
150 milyon dolara mal olan proje kapsamında, Ay’ın güney kutbunda suyun yanı sıra mineral de aranacak ve Ay sarsıntıları ölçülecek.

Hindistan için büyük heyecan yaratan proje kapsamında uzay aracının fırlatılışı, ulusal televizyonlar ve Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu’nun (ISRO) sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlandı ve oldukça ilgi gördü.

Chandrayaan-2”nin Seyahat Adımları


Hindistan Başbakanı Narendra: “Chandrayaan-2 Dahiyane Proje”

ISRO Başkanı K. Sivan, fırlatılıştan hemen ardından sosyal medya platformu twitter’dan “Hindistan’ın Ay’a doğru tarihi yolculuğunun başlangıcı” şeklinde bir paylaşım gerçekleştirdi. Hindistan başbakanı Narendra Modi ise Chandrayaan-2 Projesi’ni “dahiyane bir proje” olarak niteledi.

Ülkede projeye karşı bazı olumsuz görüşlerde mevcut. Projeye muhalif pek çok kişi yöneticilerin öncelikle Hindistan’da yoksulluğun ortadan kaldırılmasına odaklanılması gerektiğini söylüyor.

Hindistan Ay’a ilk yolculuğunu (Chandrayaan-1) 2008’de gerçekleştirmişti. Uzay aracı Ay’a inmeden radarlarıyla su aramıştı. Hindistan, Chandrayaan-2’de en güçlü roketini kullandı. Geosynchronous Uydu Fırlatma Aracı 640 ton ağırlığında ve 44 metre boyunda.

Chandrayaan-1 adlı uzay aracının fırlatma işlemi gerçekleştirilirken

2014’te Mars’ın yörüngesine uydu yerleştiren dördüncü ülke olan Hindistan 2017’de tek seferde 102 uyduyu uzaya göndererek rekor kırmıştı. Bu alandaki rekor 2014’te aynı anda 37 uydu gönderen Rusya’nın elindeydi.

Paylaş

Cevapla