Yapay zeka ve robotik son yılların en popüler iki bilimsel gelişmesi olarak kabul ediliyor. Bu konu üzerinde yüzlerce deney, araştırma ve keşif yapıldı. Bilim insanları geçtiğimiz hafta bir ilke daha imza atarak yeni keşiflerini duyurdu!

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), araştırmacıları, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlanan bir makalede ETH Zürih işbirliği ile mühendislerin, hiçbir güç kaynağına ihtiyaç duymadan yüzebilen bir robot geliştirdiğini paylaştı. Üstelik robotun bir motoru da bulunmuyor. Robot, aşağıdaki videodan da izleyebileceğiniz üzere, suda hareket edebilmek için kendi kendini tetikliyor.

Cihazın arka planındaki mekanizma çok karmaşık gibi gözükse de oldukça basit. Sudaki robotlar, sıcaklık değişimleri ile deforme olan malzemelerden yapıldıkları için küçülüyor. Bu durumda da mini robotlar sanki suda yüzüyormuş gibi genişleyebiliyor.

Makine mühendisi ve aynı zamanda da bir tasarımcı olan Daraio konuyla ilgili olarak yaptığı bir açıklamada robotun kendi kendini kontrol etmesini ve çevresel uyarılara cevap vermesi için yapım aşamasında buna uygun malzemeler kullanılacağını söyledi.

Soğuk havalarda kıvrılan, sıcak havalarda gevşeyen esnek polimer üzerine kurulan robot, küreklere etki ediyor ve bu sayede robot kendini ileri iterek ilerlemiş oluyor. Bu bağlamda küreklerin boyutları da etki gösterme açısından farklılık gösteriyor. Hal böyle olunca mühendisler, farklı yön ve hızlarda yüzen robotlar üretebilmek için değişik kürek boylarından yararlanmaya karar verdi.

Bu araştırma, Caltech’teki havacılık profesörü Daraio ve Dennis Kochmann’ın çalışmalarına dayanıyor. Bir önceki çalışma Caltech ve Harvard mühendislerinin uzun mesafeler boyunca sinyalleri iletme yeteneğine sahip yumuşak mekanik zincir tasarımına dayanıyordu. Bu çalışma, esnek devrelerin yumuşak robotlarda etkili bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varmıştı. Ancak mühendisler şimdi yeni tahrik sistemlerini soğuk havalarda kıvrılan ve sıcak havalarda yayılan esnek bir polimer üzerine kurdu.

Bu polimerin hareketleri, robotun gövdesinde bir rakete tutturulmuş olan bir anahtarı aktive ediyor. Böylelikle kürek tetiklendiğinde, küçük robotu ileriye doğru iterken bir kürek gibi davranıyor.

Ekip şu anda robotlara pH veya tuzluluk gibi çevresel ipuçlarına yanıt vermek gibi başka işlevsellikler ekliyor. Ayrıca, robotların sıcaklık değişimlerine göre kendini sıfırlayabilecekleri cihazları yeniden tasarlayarak robotların sonsuza dek yüzmesini sağlamayı hedefliyorlar.

Paylaş

Cevapla